• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
    Portal Kaznodziejski
    Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
    Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  • Menu

    Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu: redemptorystowskie ślady i pamięć

    Holocaust-candles

    27 stycznia – w rocznicę wyzwolenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau –  obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Także redemptoryści mają swój udział w ratowaniu Ofiar oraz w upamiętnieniu tych, którzy dla ich ratowania oddali swe życie. Dziś szczególnie warto przypomnieć te osoby, wydarzenia i miejsca.

     

    1. O. Marian Pirożyński CSsR (1899-1964)

    mp04Spośród różnych płaszczyzn jego działalności szczególnie bliska mu była publicystyka. Uczynił z niej oręż głoszenia prawdy ewangelicznej w odniesieniu do wszystkich sfer życia człowieka. W czasach wszechwładzy komunistycznej cenzury uznano jego postępowanie za przestępstwo. Dwukrotnie aresztowany i skazany stanowić może symbol dążeń katolików polskich i ich prawa do swobodnego wypowiadania swych poglądów za pośrednictwem środków społecznego przekazu.

    W czasie wojny o. Marian Pirożyński nie zaniedbał również bliskiej mu działalności na rzecz najbardziej potrzebujących. Ryzykując życiem, włączył się w akcję ratowania Żydów. Zorganizował w okolicach Skierniewic zespół schronisk dla dzieci żydowskich. Ocalił m.in. Zofię Katzównę, organizując jej ucieczkę z getta w Mościskach, oraz 2-letnią Teresę Kowalską, którą umieścił u Leokadii i Marii Wochelskich. W Krakowie objął pomocą grupy Polaków wysiedlonych z Wielkopolski i Pomorza oraz ze stolicy po upadku Powstania Warszawskiego.

    O. Marian Pirożyński CSsR, sam wielokrotnie oskarżany o antysemityzm, dał piękny przykład chrześcijańskiej miłości.

    WIĘCEJ: O. Marian Pirożyński – redemptorysta niezłomny

    2. Rzymski kościół św. Joachima (San Gioacchino)  – „Dom Życia” – redemptoryści w czasie wojny w kopule kościoła ukrywali Żydów

    3660674318_f814aa9de9W 1943 r. Niemcy nasilili w Rzymie represje w stosunku do ludności żydowskiej. Na jesieni zaczęły się masowe aresztowania i transporty do obozów zagłady. Wielu Żydów szukało schronienia w klasztorach i kościołach. 15 osób przeprowadzono i ulokowano na sklepieniu wewnątrz kopuły kościoła. Aby Niemcy nie odnaleźli kryjówki, postanowiono, że wejście do kopuły trzeba po prostu zamurować i zatynkować. W takich okolicznościach przez 7 miesięcy, od 2 listopada 1943 do 7 czerwca 1944 r., musiały egzystować ukrywające się osoby. Jedynym kontaktem ze światem zewnętrznym, i to tylko w nocy, było małe okienko w centrum kopuły. Poprzez to okienko przechodziły żywność, woda, ubrania, a także ludzkie nieczystości. Akcja zakończyła się sukcesem.

    W uznaniu bohaterskiego czynu instytut Yad Vashem w Jerozolimie nadał w roku 1974 i 1976 medal i dyplom „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” wszystkim 4 bohaterom z kościoła pw. św. Joachima.

    WIĘCEJ: Tajemnice rzymskiego kościoła redemptorystów

     

    3. Tora z synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej

    osk-toraW czasie wojny Żydzi z Dąbrowy Tarnowskiej, przeczuwając zbliżającą się Zagładę, przekazali do klasztoru redemptorystów Torę ze swojej synagogi. Pragnęli przynajmniej ją ocalić, ale prosili, by ją zwrócić, jeśli okaże się, że synagoga zostanie kiedykolwiek odbudowana i pełnić będzie funkcje sakralne.

    Dziś dom modlitwy jest odbudowany, ale mimo, że nie służy żydowskiej wspólnocie religijnej (jest tam Ośrodek Spotkania Kultur), to Tora została w 2010 r. zwrócona i umieszczona na poczesnym miejscu.

    WIĘCEJ: Redemptoryści pomogli ocalić Torę z synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej

     

     

     

     

     

    4. Toruńska Kaplica Pamięci Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej

    photo_0002Kaplica Pamięci mieszcząca się w Świątyni pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu jest unikalnym w skali międzynarodowej pomnikiem powstałym z pragnienia oddania czci Polakom, którzy z narażeniem życia swego i swej rodziny ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.

    Inicjatorem oraz patronem tego dzieła jest redemptorysta, ojciec Tadeusz Rydzyk, założyciel i dyrektor Radia Maryja. Kaplicę zbudowano według koncepcji inżyniera Andrzeja Ryczka – architekta, autora projektu Świątyni.

    WIĘCEJ: kaplica-pamieci.pl

     

    Udostępnij