• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Dobrze, że jest Boże Narodzenie – świąteczne życzenia Ojca Prowincjała

  004-shepherds-angels

  Drodzy Współbracia!

  Dobrze, że jest Boże Narodzenie,

  zatrzymuje nas, urzeka, zdumiewa, pomaga otworzyć oczy i zobaczyć Jezusa obecnego w naszych sprawach. Na tyle bliskiego – że aż można się zadziwić. Na tyle bliskiego – że może spowszednieć.

  Dobrze, że jest Boże Narodzenie,

  bo codzienność nas pochłania, bywa, że zaskakuje i niepokoi. Tyle jest niechęci do religii, do Kościoła – mówią niektórzy. Stajemy się niepotrzebni, niewiarygodni, gdyż specjaliści od laickiego raju są bardziej atrakcyjni i efektywni w zaspokajaniu ludzkich marzeń i uśmierzaniu egzystencjalnych lęków – zauważają inni. A duchowość może się obyć bez Kościoła, bez nas, a nawet bez Boga – oceniają poniektórzy.

  Dobrze, że jest Boże Narodzenie,

  pomaga widzieć dzisiejszy świat z pamięcią o historii Jezusa, która się przecież nie skończyła. Dla nas – redemptorystów – to czas szczególny, bo tajemnica Wcielenia była bardzo bliska św. Alfonsowi. W jej blasku postrzegał świat nie tylko jako pole bitwy, gdzie wyzuty z duchowych tęsknot człowiek wadzi się z Bogiem. Przede wszystkim widział go jako miejsce, gdzie poranieni przez grzech ludzie, mają szansę spotkać Boga żywego, który zbawia – Odkupiciela. A On pragnie tylko tego, byśmy Go kochali (św. Alfons).

  Dobrze, że jest Boże Narodzenie,

  to także okazja do wdzięczności. Dziękuję misjonarzom – za słowo głoszone ze świadomością, że wszyscy potrzebujemy miłosiernej łaski. Duszpasterzom – że redemptorystowska parafia kojarzy się z doświadczeniem spotkania i wspólnoty. Katechetom – bo znoszą codzienną konfrontację z niełatwymi postawami ludzi wrażliwych na wielkość i małość człowieka, rozkojarzonych łatwo rzucanymi opiniami w sieci medialnej. Spowiednikom – za cierpliwe wysłuchiwanie ludzkich historii i miłosierne słowo, które podnosi. Wszystkim redemptorystom – że nie odwracamy się od ludzi, nie zamykamy w swoich sprawach, w gronie ludzi „po właściwej stronie”. Że pamiętamy, iż Jezus jest bratem, Odkupicielem każdego człowieka.

  Życzę, abyśmy w świąteczne dni Bożego Narodzenia mogli umysłem i sercem trwać przy Chrystusie, który w tajemnicy Wcielenia stał się nam tak bliski. Umocnieni Jego łaską, nie ustawajmy w patrzeniu na dzisiejszy świat w perspektywie wiary i miłosierdzia.

  Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia, pełnych radości i pokoju!

  O. Janusz Sok CSsR, Prowincjał

  Boże Narodzenie 2016

  Udostępnij