• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Bp Kiciński zaprasza osoby konsekrowane do zorganizowania w parafiach obchodów Dnia Życia Konsekrowanego

  Mając na uwadze obecną sytuację związaną z pandemią koronawirusa, chcę zaprosić Was do uczestnictwa w uroczystościach lokalnych – napisał bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski, w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Życia Konsekrowanego przypadającym 2 lutego. 

  „W związku z tym, że nie będziemy mogli tak licznie i bezpośrednio uczestniczyć jak do tej pory w uroczystościach organizowanych w poszczególnych diecezjach (choćby i ze względu na panujące ograniczenia), chcę zaprosić Was do uczestnictwa w uroczystościach lokalnych” – podkreślił bp Kiciński.

  Bp Kiciński zaznaczył, że wspólnoty zakonne przynależą terytorialnie do różnych parafii bądź w przypadku męskich wspólnot zakonnych jest to często posługa duszpasterska w określonej parafii. „W związku z tym zapraszam Was – Siostry, Ojcowie i Bracia – do ubogacenia swoją obecnością kościoła lokalnego, w którym jesteście obecni. Podczas uroczystej Mszy Świętej – po uzgodnieniu z Księdzem Proboszczem – warto zaproponować publiczne odnowienie profesji zakonnej. Dobrze byłoby, byście jako osoby konsekrowane podzielili się w tym dniu przeżywanym charyzmatem swego zgromadzenia czy instytutu oraz świadectwem swego powołania z wiernymi” – napisał.

  Przewodniczący czterech Konferencji przełożonych wyższych życia konsekrowanego w Polsce podziękowali Bp. Jackowi Kicińskiemu CMF za tę inicjatywę oraz skierowali do Sióstr i Braci w powołaniu zachętę o aktywnego i głębokiego przeżycia zakonnego święta. Zachęcili szczególnie do wspólnotowego odnowienia ślubów zakonnych podczas uroczystych Mszy Świętych w kościołach parafialnych w dniu 2 lutego.

  Publikujemy pełny tekst obu listów zapowiadających inną niż zwykle formę obchodów Dnia Życia Konsekrowanego w 2021 roku:

  Apel Bp. Jacka Kicińskiego CMF

  Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus,

  Drodzy Ojcowie, drogie Siostry i Bracia, na początku pragnę Was serdecznie pozdrowić i życzyć błogosławieństwa Bożego na rozpoczęty już nowy rok 2021.

  Jak wiemy, wkrótce – 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego będziemy obchodzić kolejny Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Jest to szczególna okazja, by w Kościele i świecie dziękować za łaskę powołania i prosić o nowe i wierne powołania do życia radami ewangelicznymi.

  Mając na uwadze obecną sytuację związaną z pandemią koronawirusa w porozumieniu z Wyższymi Przełożonymi wspólnot zakonnych w Polce pragnę zachęcić Was do czynnego udziału w liturgicznym przeżywaniu tego dnia. W związku z tym, że nie będziemy mogli tak licznie i bezpośrednio uczestniczyć jak do tej pory w uroczystościach organizowanych w poszczególnych diecezjach (choćby i ze względu na panujące ograniczenia) chcę zaprosić Was do uczestnictwa w uroczystościach lokalnych.

  Wspólnoty zakonne przynależą terytorialnie do różnych parafii bądź w przypadku męskich wspólnot zakonnych bywa to często posługa duszpasterska w określonej parafii. W związku z tym zapraszam Was – Siostry, Ojcowie i Bracia – do ubogacenia swoją obecnością kościoła lokalnego, w którym jesteście obecni. Podczas uroczystej Mszy Świętej – po uzgodnieniu z Księdzem Proboszczem – warto zaproponować publiczne odnowienie profesji zakonnej. Dobrze byłoby, byście jako osoby konsekrowane podzielili się w tym dniu przeżywanym charyzmatem swego zgromadzenia czy instytutu oraz świadectwem swego powołania z wiernymi.

  Z całego serca dziękuję Wam za Waszą obecność, modlitwę – także w mojej intencji. Niech dobry Bóg Wam błogosławi, a Maryja nasza Matka otacza swoją macierzyńską miłością.

  + Jacek Kiciński CMF

  Przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP

  Wrocław, 14 stycznia 2021 r.

   

  List przewodniczących Konferencji wyższych przełożonych życia konsekrowanego do Sióstr i Braci

  Drodzy Siostry i Bracia,

  Z radością przyjmujemy inicjatywę o. bp. Jacka Kicińskiego CMF dotyczącą tegorocznych obchodów Dnia Życia Konsekrowanego. Wychodzi ona naprzeciw realnej sytuacji w jakiej żyjemy i stwarza możliwość wspólnego przeżycia naszego święta oraz odnowienia ślubów zakonnych, co stało się już cenną tradycją tego dnia. Bardzo prosimy przełożonych wszystkich wspólnot o kontakt z miejscowymi proboszczami i ustalenie szczegółów organizacyjnych uroczystej Mszy Świętej, o której pisze Ojciec Biskup. Materiały liturgiczne będą przygotowane i dostarczone przez sekretariaty naszych Konferencji do Waszych wspólnot.

  Wiemy także, iż Sekretariat Episkopatu poinformuje wszystkie diecezje o inicjatywie zawartej w liście Bp. Kicińskiego, materiały liturgiczne zostaną przekazane także do wikariuszy biskupich i referentów ds. życia konsekrowanego w diecezjach.

  Życzymy Wam wszystkim radosnego przeżycia zbliżającego się święta i umocnienia w naszym powołaniu

  Eliwra Fertacz, Przewodnicząca KKIŚ

  M. Weronika Sowulewska OSBCam, Przewodnicząca KPŻKK

  S. Dolores Zok SSpS, Przewodnicząca KWPŻZZ

  O. Janusz Sok CSsR, Przewodniczący KWPZM

  Warszawa, 14 stycznia 2021 r.

  episkopat.pl/okm

  za: zyciezakonne.pl

  Udostępnij