• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Bielsko-Biała: profesja zakonna redemptorystki z Ukrainy  

  W kaplicy klasztornej Sióstr Redemptorystek w Bielsku-Białej w czasie uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Romana Pindla, pochodząca z Ukrainy s. Alla Kapush OSsR, złożyła 20 maja 2017 r. swe pierwsze śluby zakonne. W wydarzeniu uczestniczyły redemptorystki z bielskiej wspólnoty oraz klasztorów za granicą, redemptoryści, a także najbliższa rodzina siostry niedawnej nowicjuszki.

  S. Alla wypowiedziala swoje TAK Jezusowi wobec całego Kościoła. Złożyła pierwsze śluby zakonne. Jak to powiedział kaznodzieja – o. Jacek Dembek CSsR – podjęła decyzję. Bo miłość to nie tylko uczucie, bliskość, ale to przede wszystkim decyzja na całe życie, by dawać się coraz bardziej i coraz pełniej na wyłączną własność Bogu i wypelniać powierzoną przez Niego misję.

  Kaplica zgromadzila rodzinę i bliskich oraz wszystkich przyjaciół naszej wspólnoty ( była obecna s. Aneta – redemptorystka z Belgii) na uroczystości ślubów zakonnych  siostry Ally. Byli także ojcowie z Ukrainy (Prowincjała Prowincji Lwowskiej reprezentował o. Ivan Horban CSsR) i siostry z lwowskiej wspólnoty redemptorystek. W celebracji, której przewodniczył ks. bp ordynariusz Roman Pindel uczestniczyli także inni kapłani, miejscowy ksi. proboszcz Zygmunt, redemptoryści (Przełożonego Prowincji Warszawskiej reprezentował o. Janusz Urban  CSsR), nowicjusze i bracia redemptoryści.

  WIĘCEJ: strona internetowa Sióstr Redemptorystek

  WIECEJ: strona internetowa oblatek przy klasztorze Sióstr Redemptorystek

  Siostry Redemptorystki, inaczej mniszki Zakonu Najświętszego Odkupiciela, są zakonem kontemplacyjnym. Powstał on we włoskim miasteczku Scala w 1731 r. Założycielką była włoska mistyczka, s. Maria Celeste Crostarosa, która w ubiegłym roku została beatyfikowana. Na świecie jest 47 klasztorów redemptorystek, obecnych na wszystkich kontynentach.

  29 września 1989 r. podczas uroczystej Eucharystii w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej przy WSD Redemptorystów odbyła się inauguracja polskiej fundacji zakonu. Po trzyletnim pobycie w Tuchowie w 1992 r. zakonnice zamieszkały na stałe w klasztorze w Bielsku-Białej.

  W ciągu 25 lat bielska wspólnota założyła już dwa klasztory na Słowacji: w Keżmarku i pierwszą grekokatolicką wspólnotę we Vranowie. Klasztor powstał też w Pietropawłowsku w Kazachstanie, gdzie pojechały dwie siostry, aby stworzyć tam wspólnotę modlitwy.

  Klasztor redemptorystek usytuowany jest na Trzech Lipkach – wzgórzu, z którego rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram Bielska-Białej i Beskidów. 13 maja br. siostry, noszące charakterystyczne, ciemnoczerwone habity, świętowały 286. rocznicę powstania Zakonu Redemptorystek.

  WIĘCEJ: filmy i pełna galeria zdjęć na przedsmaknieba.pl

  KAI/redemptorystki.pl/red.

  Udostępnij