• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Pomoc Ukrainie
  XXVI Kapituła Generalna
 • Menu

  Argentyna: obchody rocznicy śmierci o. Franciszka Kaweckiego

  W środę 19 lutego br. w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Ezpeleta (diecezja Quilmes, Argentyna) odbyła się niezwykle piękna uroczystość. Parafianie i licznie zgromadzona wspólnota wiernych pochodzenia polskiego uczestniczyli w modlitwie za śp. o. Franciszka Kaweckiego.

  Wspólnej modlitwie przewodniczył przybyły z Polski o. Stefan Kawula. Zważywszy na fakt, że o. Kawecki pracował w tej parafii w latach 1969 – 1990, zaskakujące i godne uznania jest to, że pamięć o nim jest wciąż tak bardzo żywa wśród wiernych. O. Franciszek zginął w wypadku samochodowym w czasie swojego przejazdu na nową placówkę w Villa Angela. To tragiczne wydarzenie miało miejsce 19 lutego 1990 roku niedaleko miasta Santa Fe.

  W uroczystościach rocznicowych wzięła udział nie tylko liczna grupa wiernych pamiętających o. Franciszka, ale również współbracia pracujący w Argentynie oraz goście z Polski. Byli także obecni księża z diecezji Quilmes.

  O. Stefan Kawula w swoim kazaniu przypomniał kilka zdań, jakie o. Franciszek pozostawił wiernym w Ezpelecie w swoim pożegnalnym liście. Napisał on, że odchodzi z parafii spokojny, gdyż starał się – jak mógł najlepiej – służyć Bogu i powierzonym jego pieczy wiernym. List ten był napisany na dzień przed śmiercią. Jakże wymownie brzmi jedno z ostatnich zdań, jakie zapisał w tymże liście: „A gdy otrzymacie wiadomość, że Pan powołał mnie do lepszego życia w wieczności, za mą duszę odmówcie modlitwę i pamiętajcie we Mszy św.”

  O. Franciszek Kawecki urodził się 4 kwietnia 1925 roku w Zbylitowskiej Górze, w diecezji tarnowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1954 roku w Tuchowie. Do Argentyny przybył 28 maja 1967 roku. Po dwóch latach posługi dla wiernych w Prowincji Misiones, podjął się pracy w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Ezpeleta (diecezja Quilmes). Zakończył ją na początku roku 1990.

  o. Dariusz Pabiś CSsR

  Udostępnij