• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Argentyna: druga część misji parafialych w Villa Ángela na 80-lecie pobytu redemptorystów

  Argentyna: druga część Misji Świętej 2022 pod hasłem „Słuchaj, mój ludu” odbyła się w dniach 27-31 lipca 2022 r. w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Villa Ángela. Misja ta została przeprowadzona w ramach obchodów 85 lat istnienia parafii (1937-2022) i jubileuszu 80-lecia obecności Redemptorystów (1940-2020).

  Po styczniowej misji w 60-tysięcznym mieście, lipcowa misja objęła 16 kaplic wiejskich (campo), przynależących do naszej parafii.

  WIĘCEJ: Argentyna: jubileuszowe misje parafialne w Villa Ángela na 80-lecie pobytu redemptorystów

  Podstawowy trzon grupy misyjnej stanowiło 300 świeckich misjonarzy, którym towarzyszyło 6 księży (5 redemptorystów i 1 kapłan diecezjalny), którzy następnie zostali rozesłanie do każdej z 16 kaplic.

  Każdego dnia poza pracą misyjną trzeba było przygotować posiłek, zorganizować sprzątanie, pranie, itd. Poza tymi codziennymi zajęciami, misjonarze odwiedzali rozsiane po ogromnych obszarach polnych domy. Środki do poruszania się były różne: samochody terenowe, motory, rowery, konie, no i oczywiści własne nogi.

  Późnym popołudniem lub wieczorem odbywały się spotkania w kaplicach obejmujące śpiew, głoszenie słowa, świadectwa i pracę w grupach. Spotkanie wieczorne obejmowały oddzielnie: dorosłych, młodzież i dzieci i były oparte na kerygmacie: Miłość Boga Ojca, grzech, zbawienie w Jezusie, wiara i nawrócenie, nowe życie. W trakcie spotkań odbywały się spowiedzi oraz kierownictwo duchowe. Msze św. na zakończenie Misji celebrowano w każdej kaplicy oddzielnie, ze względu na duże odległości.

  W ramach misji odwiedzono 1250 domów (rodzin) i udzielono chrztu 24 dzieciom. Warto dodać, że w ramach misji 15 chłopców z grupy powołaniowej przeżyło swoje rekolekcje i doświadczyło pracy misyjnej redemptorystów.

  Misja w kaplicach na wioskach (campo) pokazała wiele potrzeb duchowych ludzi, którzy nie mają tak wielu możliwości dostępu do sakramentów czy katechezy, jak osoby mieszkające w mieście. Bez wątpienia mogliśmy poczuć ducha św. Alfonsa, który poszedł do najbardziej biednych i opuszczonych. Świeccy misjonarze przynależący do „małych wspólnot” będących częścią planu pastoralnego naszej parafii, pragną kontynuować posługę misyjną, zorganizować katechezę i podtrzymać w ten sposób wiarę wielu prostych ludzi z „campo”.

  Misja oficjalnie zakończona, choć jesteśmy świadomi, jak wiele wyzwań przed nami, aby kontynuować naszą posługę. Była to pierwsza tego typu misja przeprowadzona w jednym w roku, w całej parafii obejmującej 60-tysięczne miasto i 16 wiosek. Bogu niech będą dzięki!

  o. Marcin Zubik CSsR, Villa Angela, Argentyna

  Udostępnij