• Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Ameryka Łacińska: spotkanie redemptorystów

  W dniach 25-28 listopada 2019 r. w domu rekolekcyjnym Archidiecezji Salvador, w którym w 1980 r. przebywał św. Jan Paweł II, odbyło się spotkanie redemptorystów. Stanowiło ono kolejny etap na drodze jednoczenia się trzech prowincji – Bahia, Rio i Sao Paulo wraz z misyjną placówką w Surinamie. Wiceprowincja Bahia została założona przez Prowincję Warszawską Redemptorystów, dlatego też w obradach brał udział jej przełożony o. Janusz Sok.

  Rekonfiguracja jednostek redemptorystów została potwierdzona podczas 6. Zgromadzenia Konferencji Ameryki Łacińskiej i Karaibów, która odbyła się w Meksyku, w czerwcu br. Dzięki zjednoczeniu, które nastąpi ostatecznie w 2022 r., Zgromadzenie Redemptorystów zmieni swoje granice nie tylko w Ameryce Łacińskiej, ale na całym świecie.

  Ameryka Łacińska i Karaiby: nowe wino w nowe bukłaki

  W nowej strukturze Konferencja w Ameryce Łacińskiej będzie miała tylko osiem jednostek redemptorystów. Prowincja Sao Paulo przyłączy się do prowincji Rio, która obejmuje wspólnoty redemptorystów stanów Rio de Janeiro, Minas Gerais i Espírito Santo. Do tych prowincji dołączą także Wiceprowincja Bahia i Surinam. Nowa prowincja będzie miała 295 misjonarzy, zgromadzonych w 37 wspólnotach.

  25 lat Wiceprowincji Bahia w Brazylii

  Redemptoryści w Ameryce Łacińskiej pracują wśród ubogich, zamieszkałych na fawelach, na obrzeżach miast, przeprowadzają misje wraz ze świeckimi, działają w mediach (rozgłośnie radiowe i telewizyjne), zajmują się także opieką pastoralną w sanktuariach, takich jak narodowe sanktuarium w Aparecida, sanktuarium Bom Jesus w Pirapora, sanktuarium i bazylika Sao Geraldo w Curvelo, sanktuarium Bom Jesus da Lapa i sanktuarium Matki Bożej Pomocy – Porto Seguro.

  Obecnie w całej Ameryce Łacińskiej jest 1505 misjonarzy redemptorystów, rozmieszczonych w 258 wspólnotach. Polscy misjonarze posługują w Brazylii, Argentynie i Boliwii.

   

  tekst i foto: o. Janusz Sok CSsR

   

  Udostępnij