• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  25 lat Wiceprowincji Bahia w Brazylii

  W rocznicę założenia Zgromadzenia Redemptorystów, 9 listopada, minie 25 lat od powołania do życia Wiceprowincji Bahia w Brazylii. W łączności z tym jubileuszem, wczoraj, 7 listopada 2017 r., w Bom Jesus da Lapa rozpoczęło się ogólne zebranie członków Wiceprowincji Bahia.

  Podczas pierwszego dnia spotkania uczestnicy celebrowali Eucharystię w sanktuarium a następnie zgromadzili się w auli  św. Jana Pawła II. Tam nastąpiła prezentacja uczestników i gości. Zebrani zapoznali się z decyzjami Kapituły Generalnej, które przedstawił o. José Ulysses da Silva z prowincji Sao Paolo, obecnie kustosz sanktuarium Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia w Recife.

  Wspomnieniami o początkach misji redemptorystów w Bahia podzielili się współbracia, którzy przybyli tam jako pierwsi: o. bp Czesław Stanula, o. Tadeusz Mazurkiewicz, o. Tadeusz Pawlik, o. Tomasz Bulc i o. Franciszek Micek.

  W spotkaniu biorą również udział przedstawiciele osób świeckich, którzy od lat aktywnie włączają się w misję redemptorystów. W sumie jest ok. 60 świeckich misjonarzy na stałe współpracujących w różnorodnych projektach misyjnych. Prowincję Warszawską reprezentuje o. Janusz Sok, prowincjał.

  Spotkanie odbywa się w Bom Jesus da Lapa (sanktuarium Dobrego Jezusa z Groty) – to pod względem popularności trzecie sanktuarium w Brazylii. Kustoszami tego  sanktuarium  45 lat temu zostali redemptoryści z Prowincji Warszawskiej.

  Początek Wiceprowincji Bahia dali redemptoryści misjonarze z Polski, którzy w 1972 r. rozpoczęli pracę misyjną w tej części Brazylii. Pierwszym przełożonym misji był o. Czesław Stanula, obecnie biskup emeryt brazylijskiej diecezji Itabuna. Natomiast pierwszym przełożonym wiceprowincji, która została erygowana 9.11.1992 r. – o. Tadeusz Pawlik.

  Obecnie Wiceprowincja Bahia liczy 46 redemptorystów, zgromadzonych w 9 wspólnotach. Średnia wieku wynosi 46 lat. Na różnych etapach formacji początkowej  jest 16 braci. Przełożonym wiceprowincji jest Brazylijczyk o. Roque Silva Alves. Priorytety pastoralne wiceprowincji to: misje ludowe, sanktuaria, formacja w duchu misyjnym, formacja i współpraca w projektach misyjnych ze świeckimi.

   

   

   

   

   

   

   

  Udostępnij