• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Abp Jędraszewski do misjonarzy i rekolekcjonistów: żyć Bożym Słowem

   

  – Wszystko przemija, a ponad przemijaniem jest zwycięski i zmartwychwstały Chrystus, który pragnie postawić nas po swojej prawicy – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji spotkania formacyjnego rekolekcjonistów i misjonarzy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów „Eucharystia daje życie” w Krakowie. Zjazd odbył się w dniach 27-29 stycznia 2020 r.

  Arcybiskupa przywitał o. Wojciech Bieszke CSsR. – Ci, którzy trudnią się w Kościele tym, co nazywamy bezpośrednim przepowiadaniem Słowa Bożego, czyli głoszą misje parafialne, rekolekcje adwentowe i wielkopostne, spotkali się tutaj, aby wspólnie się modlić i formować – powiedział i poprosił o sprawowanie Eucharystii w intencji misjonarzy redemptorystów.

  Wydarzenie miało miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie-Podgórzu. W homilii, metropolita przypomniał ewangeliczną przypowieść o ziarnie – słowie. – Rozważamy to wszystko, zdając sobie sprawę, że wy misjonarze wielokrotnie musicie zastanawiać się nad historią ziarna – Bożego Słowa, które siejecie pośród Bożego ludu – powiedział i zaznaczył, że współcześnie często dąży się do tego, aby wykorzenić Boga z ludzkiego serca i zagłuszyć Jego głos. – Bardzo łatwo pójść na kompromis, przyjąć postawę konformizmu (…). Świat robi wszystko, by przytłoczyć ludzi w ich codzienności, w ich pędzie życia – zauważył i podkreślił, że trud zasiewania ziarna wynagradzają jego owoce – 30-krotne, 60-krotne i 100-krotne.

  W dalszej części homilii, arcybiskup pytał zebranych, w jaki sposób Boże Słowo działa w ich sercach. – Od tego, na ile sami przejmiemy się prawdą Słowa, zależy skuteczność jego dalszego przepowiadania. Ile w nas jest prawdziwego zapału, otwarcia i radości, by żyć na co dzień tym, do czego posyła nas Chrystus? Ile w nas zatroskania o sprawy codzienności, ile niestałości, kamienistego gruntu (…)? Uczciwa odpowiedź pozwala zrozumieć, jak wielkie zadanie spoczywa przed nami i jak wielką Chrystusową obietnicą zostaliśmy obdarzeni w momencie święceń kapłańskich – mówił i przypomniał, że kapłan nie żyje dla tego świata. – Wszystko przemija, a ponad przemijaniem jest zwycięski i zmartwychwstały Chrystus, który pragnie postawić nas po swojej prawicy – zakończył.

  za: diecezja.pl; fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

  Udostępnij