• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  24 marca: Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką [ZAPROSZENIE]

  Kaplica Pamięci mieszcząca się w Świątyni pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu jest unikalnym w skali międzynarodowej pomnikiem powstałym z pragnienia oddania czci Polakom, którzy z narażeniem życia swego i swej rodziny ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. 24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką i z tej okazji Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Instytut „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych zapraszają na obchody upamiętniające naszych bohaterskich Rodaków.

  Inicjatorem oraz patronem tego dzieła jest redemptorysta, ojciec Tadeusz Rydzyk, założyciel i dyrektor Radia Maryja. Kaplicę zbudowano według koncepcji inżyniera Andrzeja Ryczka – architekta, autora projektu Świątyni.

  WIĘCEJ: kaplica-pamieci.pl

  WIĘCEJ: „Polskie Yad Vashem” w Toruniu

  red. na podst. materiałów WSKSiM

  * * *

  Również redemptoryści mają swój wkład w ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej:

  1. O. Marian Pirożyński CSsR (1899-1964)

  mp04Spośród różnych płaszczyzn jego działalności szczególnie bliska mu była publicystyka. Uczynił z niej oręż głoszenia prawdy ewangelicznej w odniesieniu do wszystkich sfer życia człowieka. W czasach wszechwładzy komunistycznej cenzury uznano jego postępowanie za przestępstwo. Dwukrotnie aresztowany i skazany stanowić może symbol dążeń katolików polskich i ich prawa do swobodnego wypowiadania swych poglądów za pośrednictwem środków społecznego przekazu.

  W czasie wojny o. Marian Pirożyński nie zaniedbał również bliskiej mu działalności na rzecz najbardziej potrzebujących. Ryzykując życiem, włączył się w akcję ratowania Żydów. Zorganizował w okolicach Skierniewic zespół schronisk dla dzieci żydowskich. Ocalił m.in. Zofię Katzównę, organizując jej ucieczkę z getta w Mościskach, oraz 2-letnią Teresę Kowalską, którą umieścił u Leokadii i Marii Wochelskich. W Krakowie objął pomocą grupy Polaków wysiedlonych z Wielkopolski i Pomorza oraz ze stolicy po upadku Powstania Warszawskiego.

  O. Marian Pirożyński CSsR, sam wielokrotnie oskarżany o antysemityzm, dał piękny przykład chrześcijańskiej miłości.

  WIĘCEJ: O. Marian Pirożyński – redemptorysta niezłomny

   

  2. Rzymski kościół św. Joachima (San Gioacchino)  – „Dom Życia” – redemptoryści w czasie wojny w kopule kościoła ukrywali Żydów

  3660674318_f814aa9de9W 1943 r. Niemcy nasilili w Rzymie represje w stosunku do ludności żydowskiej. Na jesieni zaczęły się masowe aresztowania i transporty do obozów zagłady. Wielu Żydów szukało schronienia w klasztorach i kościołach. 15 osób przeprowadzono i ulokowano na sklepieniu wewnątrz kopuły kościoła. Aby Niemcy nie odnaleźli kryjówki, postanowiono, że wejście do kopuły trzeba po prostu zamurować i zatynkować. W takich okolicznościach przez 7 miesięcy, od 2 listopada 1943 do 7 czerwca 1944 r., musiały egzystować ukrywające się osoby. Jedynym kontaktem ze światem zewnętrznym, i to tylko w nocy, było małe okienko w centrum kopuły. Poprzez to okienko przechodziły żywność, woda, ubrania, a także ludzkie nieczystości. Akcja zakończyła się sukcesem.

  W uznaniu bohaterskiego czynu instytut Yad Vashem w Jerozolimie nadał w roku 1974 i 1976 medal i dyplom „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” wszystkim 4 bohaterom z kościoła pw. św. Joachima.

  WIĘCEJ: Tajemnice rzymskiego kościoła redemptorystów

  3. Tora z synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej

  osk-toraW czasie wojny Żydzi z Dąbrowy Tarnowskiej, przeczuwając zbliżającą się Zagładę, przekazali do klasztoru redemptorystów w Tuchowie Torę ze swojej synagogi. Pragnęli przynajmniej ją ocalić, ale prosili, by ją zwrócić, jeśli okaże się, że synagoga zostanie kiedykolwiek odbudowana i pełnić będzie funkcje sakralne.

  Dziś dom modlitwy jest odbudowany, ale mimo, że nie służy żydowskiej wspólnocie religijnej (jest tam Ośrodek Spotkania Kultur), to Tora została w 2010 r. zwrócona i umieszczona na poczesnym miejscu.

  WIĘCEJ: Redemptoryści pomogli ocalić Torę z synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej

  Udostępnij