• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Obraz MB Częstochowskiej nawiedził WSD Redemptorystów i wspólnotę w Tuchowie

  Od 17 marca 2017 roku w diecezji tarnowskiej trwa peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, którą dla męskich wspólnot zakonnych przekazał Prymas Tysiąclecia Stefan Kardynał Wyszyński. W dniach 30-31 marca 2017 r. nawiedziła nasze Wyższe Seminarium Duchowne i wspólnotę domową w Tuchowie.

  Peregrynacja w diecezji rozpoczęła się w opactwie cystersów w Szczyrzycu. Uroczystej Eucharystii inaugurującej peregrynację przewodniczył i homilię wygłosił JE ks. bp Andrzej Jeż – ordynariusz tarnowski, w asyście opata cystersów ze Szczyrzyca o. Dominika Chuchra i opata cystersów z Wąchocka o. Eugeniusza Augustyna. W tych uroczystościach wzięli udział przedstawiciele wspólnot zakonnych znajdujących się na terytorium tarnowskiej diecezji. Obecna była tam także delegacja z Tuchowa w osobie ojca przełożonego Witolda Radowskiego CSsR i przedstawicieli seminarium.

  Redemptoryści w Tuchowie – zarówno wspólnota domowa, jak i seminarium – podejmowali obraz w dniach 30-31 marca 2017 roku. Obraz Matki Bożej został odebrany od współbraci z Lubaszowej i przywitany na furcie klasztornej przez całą wspólnotę. Następnie w uroczystej procesji przeniesiony został do kaplicy seminaryjnej, gdzie po zawierzeniu tuchowskiej wspólnoty redemptorystów Matce Bożej rozpoczęły się nieszpory.

  Peregrynacja była okazją do modlitwy wspólnotowej i indywidualnej przez kopią cudownego wizerunku. W piątek, 31 marca sprawowana była Eucharystia konwentualna, której przewodniczył i homilię wygłosił przełożony domu o. Witold Radowski CSsR. Kolejnym ważnym punktem była modlitwa w godzinach popołudniowych, odnowienie ślubów jasnogórskich oraz nieszpory, po których obraz Matki Bożej został przeniesiony w procesji na furtę i przekazany księżom sercanom z Koszyc Małych.

  Peregrynacja była niezwykle ważnym i cennym doświadczeniem dla naszej wspólnoty, jak i dla każdego współbrata indywidualnie. Wyczuwalna była moc modlitwy, którą współbracia zanosili przez ręce Maryi. Oby to wydarzenie wydało obfite owoce w naszym życiu i pogłębiało naszą pobożność maryjną, którą redemptoryści mają przecież wpisaną w charyzmat.

  br. Paweł Głodowicz CSsR, fot. br. Jakub Gościński CSsR, WSD Redemptorystów w Tuchowie

  Udostępnij