• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Pomoc Ukrainie
  XXVI Kapituła Generalna
 • Menu

  Dzień Życia Konsekrowanego w Kazachstanie

  Święto Ofiarowania Pańskiego w Kościele katolickim jest obchodzone także jako Dzień Życia Konsekrowanego. Jest już tradycją, że osoby konsekrowane dekanatu pietropawłowskiego w Kazachstanie świętują razem ten dzień w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w tym mieście, gdzie z radością przyjmują ich pracujący tam polscy redemptoryści.

  W tym roku uczestnicy wysłuchali konferencji, którą wygłosił o. Jean Mark ze Wspólnoty Słowa Wcielonego, następnie odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, był czas na spowiedź oraz Eucharystia pod przewodnictwem naszego pasterza ks. abp. Tomasza Pety. W swojej homilii porównał osoby konsekrowane do „świecy”, która spalając się sama oświeca ciemności innym. Na koniec wspólnie modliliśmy się o nowe i liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Spotkanie odbyło się 1 lutego, aby na samo święto 2 lutego księża i siostry mogli wrócić do swoich parafii (odległości między nimi wynoszą od 100 do 200 km).

  Warto zwrócić uwagę na fakt, że właśnie w naszym dekanacie żyje ok 40% wszystkich katolików mieszkających w Kazachstanie. W 11 parafiach posługuje 14 kapłanów (10 zakonnych i 4 diecezjalnych) oraz 23 siostry zakonne.

  Ze zgromadzeń męskich oprócz redemptorystów w naszym dekanacie pracują także: marianie, chrystusowcy, kanonicy Serca Jezusa i Maryi oraz jeden kapłan ze Wspólnoty Słowa Wcielonego.

  Natomiast siostry zakonne pochodzą z następujących zgromadzeń: Matki Bożej Miłosierdzia, Nazaretanki, Służebniczki Wielkopolskie. Są także dwa zakony kontemplacyjne: siostry redemptorystki w Pietropawłowsku i siostry karmelitanki w Oziornym.

  o. Tomasz Jakubczak CSsR, Pietropawłowsk, Kazachstan

   

  Udostępnij