• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Pogrzeb o. Józefa Markowicza CSsR

  W poniedziałek, 2 listopada 2020 r., zmarł w Gliwicach nasz Współbrat o. Józef Markowicz CSsR, wieloletni kapelan tamtejszych szpitali. Przeżył 87 lat, odszedł w 69 roku życia zakonnego i 46 roku kapłaństwa. 

  Uroczystość pogrzebowa odbyła się w czwartek 5 listopada 2020 r. o godz. 11.00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach, gdzie o. Józef Markowicz służył przez 33 lata, będąc kapelanem szpitalnym. – W tę posługę wkładał całe swoje serce i siły – powiedział proboszcz o. Piotr Świerczok CSsR.

  – Wyróżniały go dwie cechy: modlitwa i ruchliwość. Często można go było spotkać w kaplicy klasztornej, chętnie prowadził adorację Najświętszego Sakramentu i Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Wyjeżdżał na liczne spotkania z wiernymi w różne zakątki kraju, m. in. do Warszawy i Rzeszowa. Docierał do ludzi pieszo, komunikacją miejską, rowerem i samochodem. Był otwarty na potrzeby ludzi i zawsze miał dla nich czas – wspominał zmarłego.

  Cała relacja i zdjęcia z uroczystości pogrzebowych o. Józefa na stronie Gościa Gliwickiego.

  * * *

  O. Józef Markowicz urodził się 14 sierpnia 1933 roku w miejscowości Zubki Małe (powiat tomaszowski) z rodziców Jana i Stanisławy zd. Gotwald. Pragnąc realizować powołanie misyjne, w wieku 17 lat wstąpił do Zgromadzenia Redemptorystów. Niemały w tym udział miały misje parafialne, jakie w jego rodzinnej parafii prowadzili synowie św. Alfonsa Marii de Liguori.

  Pierwszą profesję zakonną złożył w dniu 2 lutego 1952 roku, zaś śluby wieczyste 2 lutego 1958 roku. Jeszcze na etapie formacji początkowej zwracał się z prośbą do władz zakonnych o posłanie na misje zagraniczne do Argentyny.

  Po ślubach wieczystych w Zgromadzeniu posługiwał najpierw jako brat zakonny, przyjmując zakonne imię Marcin. Jednak wciąż żywe pozostawało w nim pragnienie kapłaństwa. Kiedy nadarzyła się okazja, uzupełnił wykształcenie, zdając egzamin maturalny, i rozpoczął studia w WSD Redemptorystów w Tuchowie. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1975 roku w Rzymie z rąk papieża Pawła VI.

  Po święceniach pracował jako duszpasterz w Elblągu. W 1982 roku został proboszczem we Wrocławiu. W roku 1987 rozpoczął posługę w Gliwicach, gdzie pracował jako wikariusz, a przede wszystkim jako kapelan szpitala. Po zakażeniu Covid-19 zmarł w szpitalu 2 listopada 2020 r.

  Udostępnij