Zmarł o. Jerzy Maniak CSsR
W dniu 29 maja 2021 roku w San Vincente (Argentyna) zmarł o. Jerzy Maniak, redemptorysta należący do Wiceprowincji Resistencia. Odszedł do Pana, mając 83 lata, w 65. roku życia zakonnego i w 57. roku kapłaństwa.
Pogrzeb odbył się tego samego dnia w San Vincente w Argentynie. Zmarły spoczął na miejscowym cmentarzu, w mieście do którego powstania i zorganizowania bardzo się przyczynił.
W Polsce Msza św. żałobna za śp. o. Jerzego Maniaka zostanie odprawiona w sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie we wtorek, 1 czerwca 2021 r., o godz. 15.00.
* * *
O. Jerzy Edward Maniak urodził się 21 lutego 1938 roku w Siemiechowie z rodziców Michała i Heleny zd. Kwiek. Po ukończeniu szkoły podstawowej w rodzinnej miejscowości, zgłosił się do juwenatu redemptorystów w Toruniu. Ponieważ jednak juwenat został rozwiązany, podjął naukę w liceum ogólnokształcącym w Tuchowie. Po dwóch latach nauki w szkole średniej wstąpił do nowicjatu.
Pierwsze śluby zakonne złożył 15 sierpnia 1956 roku, zaś śluby wieczyste 2 sierpnia 1961 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w Tuchowie z rąk abpa Jerzego Ablewicza 19 lipca 1964 roku.
W styczniu 1966 roku wyjechał na misje do Argentyny. Pracując w prowincji Misiones, organizował życie religijne nowo powstających osiedli, wiosek i miasteczek.
Przyczynił się do powstania miasta San Vincente, które liczy obecnie ok. 50 tys. mieszkańców. Budował kościoły, kaplice, szkoły, sklepy, małe ośrodki kultury, starając się jednocześnie o nauczycieli i urzędników dla powstających instytucji i urzędów rozwijającego się miasteczka. Z jego inicjatywy powstało w San Vincente Centrum Kultury im. Mikołaja Kopernika z własnym radiem i zapleczem kierunkowym. Dzięki niemu powstało również kilkanaście centrów pastoralnych – miejsc spotkań, konferencji i promocji katechistów. Posługiwał on także wśród Indian Guarani w lasach prowincji Misiones.
W 1997 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi w stulecie przybycia pierwszych Polaków do Argentyny, za posługi duchowe i kulturalne dla ludzi z prowincji Misiones pochodzenia polskiego.
/opr. na podstawie: Polscy misjonarze w świecie, t. II: Ameryka Łacińska, Karaiby i Kanada, Górna Grupa 2015/