• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Zmarł o. Jan Skórka CSsR

  W Toruniu zmał 7 października 2021 r. o. Jan Skórka CSsR w wieku 84 lat. W Zgromadzeniu Redemptorystów przeżył 68 lat, a w kapłaństwie 60. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

  Msza św. pogrzebowa odbędzie się w poniedziałek, 11 października 2021 r. o godz. 12.00 w kościele parafialnym pw. św. Józefa w Toruniu. Wcześniej o godzinie 11.15 modlitwa różańcowa.

  * * *

  O. Jan Skórka urodził się 7 marca 1937 roku w Szczepanowicach z rodziców Józefa i Katarzyny zd. Ziewacz. Myśl o tym, by zostać kapłanem, pojawiła się, gdy był ministrantem w
  rodzinnej parafii. Uczestnicząc w nabożeństwach przypatrywał się uważnie temu, co czyni celebrans, pragnąc samemu wejść na drogę powołania kapłańskiego. Redemptorystów spotykał przy okazji odpustów w Tuchowie – urzekło go poświęcenie, z jakim redemptoryści posługiwali na ambonie i w konfesjonale, by doprowadzić ludzi do Boga.

  W 1951 roku po ukończeniu siódmej klasy zgłosił się do juwenatu w Toruniu. Ponieważ rok później juwenat został rozwiązany, rozpoczął nowicjat w Tuchowie.

  Pierwsze śluby zakonne złożył 31 sierpnia 1953 roku, zaś śluby wieczyste 2 sierpnia 1959 roku. Święcenia prezbiteratu przyjął 27 sierpnia 1961 roku w Tuchowie z rąk arcybiskupa Włodzimierza Jasińskiego.

  W latach 1962-81 pracował w parafii św. Józefa w Toruniu jako duszpasterz i katecheta. W 1981 roku został mianowany proboszczem parafii Matki Bożej Nieustającej pomocy w Skarżysku-Kamiennej i zajął się m.in. budową tamtejszego kościoła. W latach 1993-99 był ponadto przełożonym wspólnoty redemptorystów w Skarżysku-Kamienniej.

  Od roku 2002 ponownie posługiwał jako duszpasterz w Toruniu. Zmarł 7 października 2021 roku w szpitalu w Toruniu na Bielanach.

  WIĘCEJ: Trzech redemptorystów odznaczonych Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

  Udostępnij