• Śpiewnik Redemptorystów
  Rok Świętego Gerarda Majelli
  Portal Kaznodziejski
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Z Kujaw do Panamy i z powrotem

  W Panamie zakończyły się 34. Światowe Dni Młodzieży. W spotkaniu uczestniczyła też ponad 50-osobowa wspólna grupa Redemptorystów i Diecezji Toruńskiej, z których ponad połowa brała udział w programie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Z Kujaw do Panamy”.

  Młodzież brała udział w spotkaniach diecezjalnych poprzedzających właściwe ŚDM w gościnnej diecezji Penonome, mieszkając w wiejskich wspólnotach, uczestnicząc w ich życiu i modlitwie. Były one bardzo dobrym przygotowaniem do dni w Panama City oraz poznaniem realiów życia miejscowego Kościoła i społeczeństwa.

  W stolicy brali udział we wszystkich wydarzeniach centralnych z Ojcem Świętym Franciszkiem oraz przedpołudniowych katechezach z wyjątkiem środy, kiedy uczestniczyli w Dniu Alfonsjańskim, spotkaniu młodzieży redemptorystowskiej z całego świata.

  WIĘCEJ: Panama: Młodzi, świadkowie Odkupiciela!

  Po Mszy posłania nadchodzi czas powrotu z Panamy do Ojczyzny, także na Kujawy. Wracamy z sercami rozpalonymi świadectwem wiary wielu młodych ludzi, a także już bardziej świadomi, że nie można czekać do „przyszłości” lub „w międzyczasie”, ale już teraz trzeba głosić Ewangelię. Ufamy, że ŚDM wydadzą dobry owoc w naszych rodzinach, środowiskach i parafiach.

  Mieszkańcy Kujaw w czasie spotkań z Panamczykami promowali swój region, opowiadając o nim, podkreślając związki św. Jana Pawła II, patrona Ziemi Kujawsko-Pomorskiej ze Światowymi Dniami Młodzieży oraz rozdając różne materiały promocyjne.

  *****

  W grupie mieliśmy diecezjan Diecezji Toruńskiej (prawie 30 osób), a także parafian z parafii redemptorystów z Krakowa, Gliwic, Wrocławia, Głogowa, Elbląga, Grodna i Torunia. Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego z pięciu diecezji: toruńskiej, bydgoskiej, płockiej, gnieźnieńskiej i włocławskiej wspólnie tworzą program „Z Kujaw do Panamy”. Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego województwa mogli poznawać dziedzictwo Świętego Patrona Ziemi – Jana Pawła II, przyczyniać się do jedności mieszkańców regionu, a w czasie ŚDM w Panamie promować Kujawy i Pomorze oraz przypominać o papieżu – inicjatorze tych wielkich spotkań młodzieży.

  Grupa kujawsko-pomorska liczyła w sumie prawie 90 osób i w Panamie młodzież przez rozdawanie materiałów, filmy, tańce i wspólną zabawę, a przede wszystkim osobiste spotkania z młodymi z całego świata zachęcała do odwiedzania Polski, szczególnie Kujaw i Pomorza oraz swoich diecezji.

  Wspólnie z młodymi w Panamie byli kapłani: ks. Wacław Dokurno z Diecezji Toruńskiej oraz redemptoryści oo. Bogusław Nawracaj, Maciej Ziębiec i Mariusz Mazurkiewicz. W niedzielę, 21 stycznia dojechała jeszcze mała grupa z Krakowa ze SNE „Sursum Corda” z o. Pawłem Drobotem. Do Panamy przybyli także redemptoryści prowadzący transmisje Radia Maryja i TV Trwam: o. Witold Hetnar, o. Grzegorz Woś i o. Marek Raczkiewicz oraz o. Edward Pracz na „Darze Młodzieży”.  Rzym i Akademię Alfonsjańską reprezentował o. Marek Kordecki.

  o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR, Panama

  Udostępnij