• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Wrocław: uśmiech, energia, uwielbienie – Dźwiękczynienie 2019

  Już po raz piąty do Duszpasterstwa Akademickiego Redemptor we Wrocławiu przybyło kilkudziesięciu chórzystów-amatorów, by publicznie dzielić się swoimi wokalnymi talentami – w dniach 25-26 maja 2019 r. Efektem tego pełnego energii spotkania był koncert-modlitwa, który poderwał z miejsc nawet tych, którzy w kościele zwykle siedzą w ostatniej ławce za filarem.

  Ale zanim spontanicznie zawiązany chór mógł wystąpić z godzinnym repertuarem, najpierw musiał nieco podszkolić warsztat, o co zadbali prowadzący warsztaty muzycznego uwielbienia: Barbara Garus i Dawid Rusek. Co jest najnudniejsze w śpiewaniu grupowym? Rozśpiewka! Basia pilnowała więc, by chórzyści mieli co robić: sprint w miejscu, udawanie kota, ćwiczenie oddychania przez słomkę, tańce i podskoki to tylko niektóre z zaserwowanych przez nią atrakcji. Wszystko po to, by śpiewającym nie zrobiły się odciski na strunach głosowych i w czasie koncertu modlili się, a nie myśleli o zdartym gardle. Dawid natomiast troszczył się m.in. o to, aby całość rozentuzjazmowanego towarzystwa nie brzmiała finalnie jak zespół pieśni biesiadnej.

  Dźwiękczynienie to inicjatywa działającej przy DA Redemptor postakademickiej Wspólnoty Jednego Ducha (WJD) oraz zaprzyjaźnionych z nią profesjonalnych wrocławskich muzyków. Śpiewających wspierała Monika Wiśniowska-Basel, która swoim pięknym wokalem ozdabiała ćwiczone w pocie czoła pieśni. Jak mówi Psalmista, Pana chwali się nie tylko śpiewem, lecz także tańcem – o ten aspekt zadbały członkinie diakonii tańca działającej przy Duszpasterstwie Akademickim Wawrzyny. Natomiast zaprzyjaźnieni wstawiennicy ze Wspólnoty Modlitewno-Ewangelizacyjnej Obfite Odkupienie” prowadzili modlitwę wstawienniczą.

  Impreza coraz bardziej się profesjonalizuje, na co zwracali uwagę sami uczestnicy. Przeważały opinie: „Najlepsze warsztaty ever”, „Spotkanie dopracowane w najmniejszych szczegółach”, „Nie mogę się doczekać kolejnej edycji”. Nie trzeba dodawać, że takie pochwały leją miód na serca organizatorów.

  – Ogromnie się cieszymy, że Dźwiękczynienie kolejny raz zjednoczyło ludzi z tak wielu różnych środowisk – podsumowuje tegoroczne warsztaty Agata Rusek z WJD. – To było bardzo budujące doświadczenie bliskości z Bogiem i drugim człowiekiem.

  Wspólnota już planuje przyszłoroczne warsztaty, a do tego czasu co tydzień w kościele przy ul. Wittiga obsługuje muzycznie Msze św. o 16.00. Bo każda niedziela to Dźwiękczynienie.

  Joanna Forysiak, fot. M. Basel i M. Szeptycki

  Udostępnij