• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Watykan: Kard. Joseph Tobin CSsR członkiem Kongregacji ds. Biskupów

  Watykan: Papież Franciszek 4 marca 2021 r. mianował kardynała Josepha W. Tobina CSsR z Newarku, NJ w USA członkiem Kongregacji ds. Biskupów doradzającej papieżowi w sprawie nominacji biskupów na całym świecie.

  Kardynał Joseph Tobin CSsR urodził się 3 maja 1952 r. w Detroit jako najstarsze z trzynaściorga dzieci Josepha W. Tobina i Marie Terese Kerwin. Pierwsze śluby zakonne złożył 5 sierpnia 1973 r., a śluby wieczyste trzy lata później. Na kapłana został wyświęcony 1 czerwca 1978 r. Ukończył WSD Redemptorystów w Esopus, NY z tytułem magistra teologii.

  Pracował jako duszpasterz w Detroit, służąc wspólnocie hiszpańskojęzycznej, w duszpasterstwie młodzieży oraz w ruchu Cursillos de Cristiandad. W tej archidiecezji był także wikariuszem biskupim, należał do rady kapłańskiej oraz pracował w sądzie kościelnym. Był proboszczem parafii Najświętszego Odkupiciela w Detroit oraz św. Alfonsa w Chicago.

  W Zgromadzeniu Redemptorystów, w Prowincji Denver, obejmującej zachodnią część USA, był radnym prowincjalnym. W 1991 r. został wybrany Radnym Generalnym Zgromadzenia i przeniósł się do Rzymu. Po sześciu latach, w 1997 r., na Kapitule Generalnej został wybrany Przełożonym Generalnym i pełnił ten urząd przez dwie kadencje do 2009 r.

  2 sierpnia 2010 r. został mianowany przez Ojca Świętego Benedykta XVI arcybiskupem sekretarzem Kongregacji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego i 9 października tego samego roku wyświęcony został na biskupa. Dwa lata później powołany został na ordynariusza archidiecezji Indianapolis w USA. 19 listopada 2016 r. został kreowany kardynałem przez Ojca Świętego Franciszka. Od 6 stycznia 2017 r. jest ordynariuszem archidiecezji Newark w USA.

  Kard. Joseph Tobin CSsR, oprócz ojczystego języka angielskiego, używa płynnie hiszpańskiego, włoskiego, francuskiego i portugalskiego, czyta zaś jeszcze w kilku innych. Wielokrotnie odwiedzał Polskę. Był członkiem Synodu Biskupów w 1998, 1999, 2001, 2005 i 2008 r.

  WIĘCEJ: Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego Joseph Tobin CSsR. Deo gratias!

  WIĘCEJ: Kard. Joseph Tobin CSsR: „Grałem w hokeja z polskimi rówieśnikami”[WYWIAD]

  68-letni kard. Tobin zajmuje w Kongregacji Biskupów miejsce po innym amerykańskim kardynale Donaldzie W. Wuerlu, który w listopadzie 2020 r. ukończył 80 lat i automatycznie utracił swoje członkostwo.

  Kongregacją kieruje jako prefekt kanadyjski kardynał Marc Ouellet. Doradza ona papieżowi w sprawie nominacji biskupich, zakładania nowych diecezji lub konsolidacji istniejących; doradza również w niektórych sprawach konferencjom episkopatów; koordynuje wspólne działania ordynariuszy wojskowych na całym świecie i organizuje tzw. biskupie wizyty ad limina w Watykanie, gdzie biskupi zdają sprawę ze stanu ich diecezji.

  red. oprac. za: cssr.news; za americamagazine.org

  Udostępnij