• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego Joseph Tobin CSsR. Deo gratias!

  Nasz były Przełożony Generalny, o. abp Joseph Tobin CSsR, ordynariusz archidiecezji Indianapolis, a od 6 stycznia 2017 r. archidiecezji Newark w USA, został kreowany kardynałem przez Ojca Świętego Franciszka. Uroczystość miała miejsce w Rzymie na nadzwyczajnym konsystorzu na zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, 19 listopada 2016 r. Jesteśmy dumni z naszego Współbrata, gratulujemy i modlimy się za nowego kardynała i cały Kościół!

  cxoa6dpxcaenr9

  Nasz obecny Przełożony Generalny, o. Michael Brehl CSsR w swoim liście na tę okazję napisał między innymi: „Jako kardynał wniesie swoje poświęcenie, pasję i doświadczenie do służby i bliskiej współpracy z papieżem Franciszkiem dla dobra całego Ludu Bożego. Ojciec Święty wybrał mądrze i dla nas wszystkich jego nominacja jest błogosławieństwem.” Ufamy mocno, że tak będzie.

  Jako swój kościoł tytularny kard. Tobin otrzymał kościół Santa Maria delle Grazie al Trionfale (niedaleko murów Watykanu, od strony ogrodów, stacja metra Cipro – następna za Ottaviano).

  red.

  WIĘCEJ: Abp Joseph Tobin CSsR, kardynał nominat, mianowany ordynariuszem arch. Newark

  WIĘCEJ: List O. Generała z okazji nominacji kardynalskiej dla abpa Josepha Tobina CSsR

  * * *

  Kardynał Joseph Tobin CSsR urodził się 3 maja 1952 r. w Detroit jako najstarsze z trzynaściorga dzieci Josepha W. Tobina i Marie Terese Kerwin. Pierwsze śluby zakonne złożył 5 sierpnia 1973 r., a śluby wieczyste trzy lata później. Na kapłana został wyświęcony 1 czerwca 1978 r. Ukończył WSD Redemptorystów w Esopus, NY z tytułem magistra teologii.

  Pracował jako duszpasterz w Detroit, służąc wspólnocie hiszpańskojęzycznej, w duszpasterstwie młodzieży oraz w ruchu Cursillos de Cristiandad. W tej archidiecezji był także wikariuszem biskupim, należał do rady kapłańskiej oraz pracował w sądzie kościelnym. Był proboszczem parafii Najświętszego Odkupiciela w Detroit oraz św. Alfonsa w Chicago.

  W Zgromadzeniu Redemptorystów, w Prowincji Denver, obejmującej zachodnią część USA, był radnym prowincjalnym. W 1991 r. został wybrany Radnym Generalnym Zgromadzenia i przeniósł się do Rzymu. Po sześciu latach, w 1997 r., na Kapitule Generalnej został wybrany Przełożonym Generalnym i pełnił ten urząd przez dwie kadencje do 2009 r.

  brehl-and-tobin

  2 sierpnia 2010 r. został mianowany przez Ojca Świętego Benedykta XVI arcybiskupem sekretarzem Kongregacji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego i 9 października tego samego roku wyświęcony został na biskupa. Dwa lata później powołany został na ordynariusza archidiecezji Indianapolis w USA.

  Kard. Joseph Tobin CSsR, oprócz ojczystego języka angielskiego, używa płynnie hiszpańskiego, włoskiego, francuskiego i portugalskiego, czyta zaś jeszcze w kilku innych. Wielokrotnie odwiedzał Polskę. Był członkiem Synodu Biskupów w 1998, 1999, 2001, 2005 i 2008 r.

  Jest szóstym w historii kardynałem redemptorystą, ostatni, kard. Julio Terrazas Sandoval CSsR z Boliwii, zmarł w 2015 r. Poprzedni to: Victor-Auguste-Isidore Dechamps (+1883), Wilhelmus Marinus van Rossum (+1932), José Clemente Maurer (+1990) i Varkey Vithayathil (+2011).

  WIĘCEJ: Przełożeni Generalni Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela

  Udostępnij