• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Warsztaty homiletyczne w Toruniu

  „Wierzę w Kościół Chrystusowy” – temat nowego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce stał się jednocześnie tematem warsztatów homiletycznych redemptorystów, które odbyły się w domu zakonnym w Toruniu w dniach 7-9 listopada 2022 r.

  Przewodnikiem spotkania był o. Marcin Klamka CSsR, wykładowca teologii dogmatycznej w WSD Redemptorystów w Tuchowie. Po wprowadzeniu teologicznym i sugestiach do poszczególnych tematów proponowanych rekolekcji następowała twórcza praca w grupach nad przygotowaniem schematów kazań. Posłużą one następnie uczestnikom warsztatów w pisaniu własnych kazań i rozważań rekolekcyjnych.

  W spotkaniu misjonarzy i rekolekcjonistów wziął udział o. Witold Hetnar CSsR, radny prowincjalny, który wygłosił homilię podczas Eucharystii w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Organizacją warsztatów, w których uczestniczyło 17 ojców, zajmował się Sekretariat Misji i Rekolekcji naszej Prowincji pod kierunkiem o. Wojciecha Bieszke CSsR.

  Warsztaty homiletyczne redemptorystów odbywają się co roku. Są wyrazem współpracy zgromadzenia w realizacji programu duszpasterskiego Kościoła na polu rekolekcji parafialnych i innych rodzajów głoszenia Słowa Bożego oraz elementem formacji rekolekcjonistów i misjonarzy ludowych. Kolejnym dużym spotkaniem będzie doroczny zjazd misyjny w Krakowie początkiem lutego 2023 r.

  Głoszenie Słowa Bożego przez misje ludowe i rekolekcje jest głównym priorytetem Prowincji Warszawskiej Redemptorystów i jednym ze sposobów wypełniania charyzmatu naszego instytutu zakonnego – iść za przykładem Odkupiciela i głosić Ewangelię ubogim i najbardziej opuszczonym.

  Każdego roku polscy redemptoryści prowadzą ok. 100 misji ludowych i podobną liczbę ich renowacji (co stanowi co najmniej kilkanaście procent wszystkich misji ludowych w Polsce) oraz ok. 700 serii rekolekcji różnego rodzaju. Prowincja Warszawska prowadzi w Lublinie tzw. Tirocinium Pastoralne – wewnętrzne dwuletnie studium, które jest bezpośrednim przygotowaniem do zaangażowania w apostolat misyjno-rekolekcyjny.

  o. Sylwester Cabała CSsR, Bardo

  Udostępnij