• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Warszawa: ze św. Klemensem w procesji Bożego Ciała

  W parafii św. Klemensa w Warszawie przy ul. Karolkowej odbyły się obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – 11 czerwca 2020 r. Procesji towarzyszyły odniesienia do św. Klemensa Hofbauera, którego 200-lecie śmierci w tym roku obchodzimy.

  O. proboszcz Damian Simonicz CSsR w homilii podkreślił rolę wiary w przeżywaniu spotkania z Jezusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie. Na zakończenie Mszy świętej odbyła się procesja do czterech ołtarzy umiejscowionych w świątyni i na placu kościelnym.

  Motywem przewodnim zwyczajowych ołtarzy była postać świętego Klemensa Hofbauera z racji 200 – rocznicy jego narodzin dla nieba. Hasłami ołtarzy, oprócz tych tradycyjnych, były: „Klemens wierzący w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie”, „Klemens, Boży nauczyciel”, „Klemens, ojciec ubogich” oraz „Klemens, wierny czciciel Maryi”. Ołtarze zostały przygotowane przez Rycerzy Kolumba pod przewodnictwem o. Andrzeja Kukły CSsR.

  WIĘCEJ: Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci

  Szczególnym elementem każdego ołtarza były chleby, symbolizujące święto Bożego Ciała, jak i postać „Bożego Piekarza”, czyli patrona warszawskiej parafii.

  Chleby, które po uroczystości zostały rozdane uczestnikom liturgii, zostały ofiarowane przez „Warszawską Spółdzielnię Piekarniczo-Cukierniczą” i jedną z rodzin parafii. Oprawę muzyczną tworzył chór Sonus Innumerabilis działający przy parafii. W czasie procesji wykonał „Responsoria do czterech ołtarzy” autorstwa ks. Eugeniusza Gruberskiego, skomponowane ponad 120 lat temu.

  Uroczystość Bożego Ciała zgromadziła licznych mieszkańców warszawskiej Woli, którzy przez swoją obecność dali świadectwo o swojej wierze w Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie.

  o. Łukasz Baran CSsR, Warszawa

   

  Udostępnij