• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Warszawa: Dni Formacji Rycerzy Kolumba z ks. kard. Nyczem

  W sobotę, 13 lutego 2021 r. ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, odprawił w kościele p.w. św. Klemensa Hofbauera w Warszawie (Wola) Mszę św. dla Rycerzy Kolumba. Ta uroczysta celebra sprawowana była w ramach Dni Formacji Rycerskiej dla Rad Rycerzy Kolumba z warszawskiego Rejonu nr 18.

  W czasie kazania ks. kardynał podkreślił zasługi Założyciela Rycerzy Kolumba – bł. Michaela McGivney’a (1852-1890), który swoimi propozycjami dla mężczyzn sobie współczesnych wyprzedził działania Kościoła.

  W tej beatyfikacji (ks. Michaela) widzimy Bożą intuicję tego młodego kapłana katolickiego, który potrafił znaleźć odpowiedz na problemy- wydawało się tamtego czasu, problemy miejsca mężczyzn w Kościele, ale także problemy potrzeb charytatywnych i miłosiernych ówczesnego Kościoła. Beatyfikacja jest potwierdzeniem owej intuicji, która musiała być z Ducha świętego, skoro to dzieło rozwinęło się tak bardzo, że dziś na świecie jest prawie dwa miliony mężczyzn i wielkie, ogromne dzieła charytatywne. Jak musiał być prowadzony Duchem świętym, a równocześnie jak musiał być otwarty na Jego działanie.

  Ponadto ks. kardynał stwierdził, że bł. ks. Michael McGivney odkrył „w jaki sposób odpowiadać na swoje powołanie chrześcijańskie i powołanie mężczyzny, ale tak jak to podkreślał Założyciel i podkreślacie wy, choć jest to akcent i koncentracja na miejscu i roli mężczyzny w Kościele, to nigdy, ale wręcz przeciwnie zawsze w łączności z rodziną, z żoną, z dziećmi. Akcent nie zmienia głównego kierunku. Ten główny kierunek jest zawsze zakotwiczony w sakramencie małżeństwa.”

  Dzień Formacji prowadzili delegaci Rady Stanowej na Polskę: br. Jacek Pisz – skarbnik stanowy i br. Marek Markiewicz – delegat rejonowy w Gdańsku. Całość koordynował warszawski delegat rejonowy Br. Jan Grądzki. W trakcie Dni Formacji zostali przyjęci nowi Rycerze wraz z kapłanem, który będzie ich kapelanem w parafii św. Józefa w Warszawie na Kole. Podniesiono też do wyższego stopnia Rycerskiego sześciu innych Braci Rycerzy.

  Najbardziej zasłużeni Rycerze otrzymali nagrody za działalność w ubiegłym roku bratnim. Wśród nagrodzonych był Wielki Rycerz Rady im. św. Klemensa Hofbauera nr 17050 w Warszawie br. Grzegorz Tyczyński.

  Dzisiaj na całym świecie jest ok. 2 mln Rycerzy Kolumba, a w Polsce już ponad 7000 mężczyzn działa w 200 parafiach.

  o. Andrzej Kukła, CSsR – kapelan Rady 17050, Warszawa

  Udostępnij