• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  W Tajlandii zakończyła się XXV Kapituła Generalna Zgromadzenia Redemptorystów

  Zakończyła się XXV Kapituła Generalna Zgromadzenia Redemptorystów – w Pattaya w Tajlandii od 31 października do 24 listopada 2016 r. obradowało 101 przedstawicieli naszego instytutu zakonnego nad stanem Zgromadzenia i sposobami pełnienia jego charyzmatu w najbliższej przyszłości. Dokonano także wyboru Przełożonego Generalnego i jego Rady na następne sześć lat.

  30847904920_4cc7914a95_o-copy

  WIĘCEJ: wszystkie informacje o XXV Kapitule Generalnej

  W czasie ostatniego tygodnia obrad XXV Kapituły Generalnej ustalono temat nowego sześciolecia: „Świadkowie Odkupiciela solidarni dla misji w zranionym świecie” oraz zatwierdzono przesłanie Kapituły do całego Zgromadzenia. Temat sześciolecia jest zazwyczaj zwięzłym podsumowaniem obrad Kapituły i opisuje kierunek rozwoju Zgromadzenia na następne sześć lat, do następnego jej zwołania. Obecny jest w materiałach formacyjnych, planach pastoralnych i pomaga w refleksji nad wykonaną pracą apostolską, czy jest zgodna z tym, czym żyją Redemptoryści w innych krajach. Przesłanie Kapituły oraz decyzje Kapituły odnośnie sposobu pełnienia naszego życia apostolskiego, po przetłumaczeniu, zostaną rozesłane w stosownym czasie do wszystkich Współbraci.

  Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ponownie wybranego na urząd Przełożonego Generalnego o. Michaela Brehla CSsR oraz w obecności przybyłych specjalnie na tę okazję Współbraci z Prowincji Bangkok, zakończyła 24 listopada 2016 r. miesięczne obrady Kapituły. Było to dziękczynienie Duchowi Świętemu za jego światło i natchnienie w czasie jej prac oraz prośba, by rozpoczynająca się teraz III faza Kapituły – wprowadzanie postanowień w życie przyniosła dobre owoce.

  Swoje krótkie filmowe pozdrowienia dla Kapituły przesłał także nowokreowany kardynał Joseph William Tobin CSsR, nasz były Przełożony Generalny. W sobotę, 19 listopada 2016 r. na konsystorzu w Rzymie z rąk papieża Franciszka przyjął kardynalską purpurę. Obecnie jest jeszcze ordynariuszem archidiecezji Indianapolis w stanie Indiana w USA, ale 6 stycznia 2017 rozpoczyna posługę w archidiecezji Newark w stanie New Jersey.

  WIĘCEJ: Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego Joseph Tobin CSsR. Deo gratias!

  Sala obrad Kapituły została przekształcona z racji dużej liczby uczestników w miejsce celebracji, a przed Mszą św. o. Brehl pobłogosławił stojącą przed budynkiem figurę Chrystusa Światłości Świata. Miejsce obrad, modlitwy i zakwaterowania uczestników Kapituły jest częścią dużego kompleksu budynków fundacji założonej przez naszego amerykańskiego Współbrata o. Raymonda Brennana CSsR, służącej dzieciom, młodzieży i ludziom w różny sposób niepełnosprawnym, pośród nich także niewidomym. Msza św. została odprawiona w j. hiszpańskim, a homilię wygłosił Przełożony Generalny w j. angielskim.

  Podziękowano także Współbraciom Prowincji Bangkok oraz moderatorom, tłumaczom i obsłudze Kapituły za ich gościnność, poświęcenie oraz wspaniale wykonaną pracę.

  WIĘCEJ: O. Michael Brehl CSsR ponownie Przełożonym Generalnym Redemptorystów

  WIĘCEJ: Nowy Zarząd Generalny Zgromadzenia Redemptorystów

  Prowincję Warszawską na Kapitule reprezentowali o. Prowincjał Janusz Sok CSsR oraz dwaj Delegaci: o. Andrzej Wodka CSsR, Prezes Akademii Alfonsjańskiej i o. Piotr Chyła CSsR, Dyrektor Centrum Duchowości Redemptorystowskiej (obaj z Rzymu). W Kapitule udział brali także inni polscy redemptoryści: o. Jacek Dembek CSsR (Radny Generalny ostatnich dwóch kadencji), o. Jacek Zdrzałek CSsR (Koordynator Konferencji Redemptorystów Europy), o. Zenon Gieniec CSsR (Przełożony Regii Św. Gerarda – Rosja i Kazachstan) i o. Henryk Kaczocha CSsR (Przełożony Wiceprowincji Resistencia w Argentynie).

  31100906271_c914e9f214_o

  Pełne relacje z każdego dnia Kapituły wraz z codziennym filmowym podsumowaniem dnia (w j. angielskim, hiszpańskim i włoskim) na stronie: cssr.news

  Pełna galeria zdjęć: flickr.com

  red.

   

   

   

  Udostępnij