• Śpiewnik Redemptorystów
  Rok Świętego Gerarda Majelli
  Portal Kaznodziejski
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  W Panamie młodzież od Redemptorystów i z Diecezji Toruńskiej na drodze do bycia uczniem-misjonarzem

  W panamskim Penonome dobiegły końca dni diecezjalne przed Światowymi Dniami Młodzieży. Brała w nich udział wspólna grupa Redemptor-Diecezja Toruńska. 51 osób prawie przez tydzień brało w udział w spotkaniach, modlitwie, integracji, poznawaniu Panamy i regionu oraz promowaniu Polski.

  Gościnna diecezja Penonome, a konkretnie parafia MB z Lourdes w Vista Hermoza bardzo serdecznie przyjęła naszych pielgrzymów – w oczach niektórych z nas na widok powitania, ze śpiewem, z transparentami z imionami poszczególnych gości z Polski, pojawiły się łzy. Pierwsza część grupy, 10-osobowa, przybyła już w poniedziałek, 14 stycznia 2019 r., a pozostali w piątek, 18 stycznia, by następnie w różnych częściach parafii przygotować się dobrze do wydarzeń centralnych ŚDM w Panamie (22-27 stycznia) oraz modlić się z Panamczykami.

  Ważnym elementem pobytu naszej młodzieży w Panamie jest otwarcie oczu na życie ludzi w tej części świata oraz uświadomienie sobie, że dziś w Kościele trzeba być jednocześnie jego uczniem i misjonarzem. Temu służy wspólne zamieszkanie z rodzinami, doświadczenie ubóstwa, niewystarczalności struktur Kościoła, by głosić Ewangelię jedynie przez kapłanów i osoby konsekrowane oraz radość, że ktoś został umocniony w wierze przez obecność i świadectwo młodych.

  Gościny udzieliły poszczególnym pielgrzymom rodziny ofiarowując nocleg, pożywienie, a przede wszystkim serce. Nasza młodzież brała udział w spotkaniach z młodzieżą miejscową, z Brazylii, Chile, inną grupą z Polski, Kuwejtu i Meksyku. Dni w w diecezjach zakończyły celebracje w niedzielę, 20 stycznia. 21 stycznia wszyscy udają się do Panama City do parafii św. Gerarda Majelli, by tam – wspólnie z młodzieżą redemptorystowską z całego świata – brać udział w ŚDM, a także w Dniu Św. Alfonsa, 23 stycznia.

  W grupie mamy diecezjan Diecezji Toruńskiej (prawie 30 osób), a także parafian z parafii redemptorystów z Krakowa, Gliwic, Wrocławia, Głogowa, Elbląga, Grodna i Torunia. Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego z pięciu diecezji: toruńskiej, bydgoskiej, płockiej, gnieźnieńskiej i włocławskiej wspólnie tworzą program „Z Kujaw do Panamy”. Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego województwa mogą poznawać dziedzictwo Świętego Patrona Ziemi – Jana Pawła II, przyczyniać się do jedności mieszkańców regionu, a w czasie ŚDM w Panamie promować Kujawy i Pomorze oraz przypominać o papieżu – inicjatorze tych wielkich spotkań młodzieży.

  Grupa kujawsko-pomorska liczy w sumie prawie 90 osób i w Panamie młodzież przez rozdawanie materiałów, filmy, tańce i wspólną zabawę, a przede wszystkim osobiste spotkania z młodymi z całego świata zachęcać będzie do odwiedzania Polski, szczególnie Kujaw i Pomorza oraz swoich diecezji.

  Wspólnie z młodymi w Panamie są kapłani: ks. Wacław Dokurno z Diecezji Toruńskiej oraz redemptoryści oo. Bogusław Nawracaj, Maciej Ziębiec i Mariusz Mazurkiewicz. W niedzielę, 21 stycznia dojechała jeszcze mała grupa z Krakowa ze SNE „Sursum Corda” z o. Pawłem Drobotem. Do Panamy przybyli także redemptoryści prowadzący transmisje Radia Maryja i TV Trwam: o. Witold Hetnar, o. Grzegorz Woś i o. Marek Raczkiewicz.

  o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR, Panama

   

   

  Udostępnij