• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  W Krakowie ruszyła Ogólnopolska Szkoła Ewangelizatorów

  Pod hasłem „Kerygmat i Nowa Ewangelizacja” odbył się dniach 10-15 listopada w Krakowie I moduł Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów (OSE). Przez kilka dni ludzie, którzy nie boją się nowych doświadczeń i pragną odpowiedzieć na wezwanie do Nowej Ewangelizacji w diecezjach, dekanatach, parafiach, zgromadzeniach zakonnych, ruchach, stowarzyszeniach, grupach apostolskich, doświadczali mocy Nowej Ewangelizacji. Organizatorami i koordynatorami OSE są: bp Grzegorz Ryś, o. Paweł Drobot CSsR, ks. Artur Godnarski i o. Krzysztof Czerwionka CR. Zjazd odbył się w domu zakonnym redemptorystów.

  Ogólnopolską Szkołę Ewangelizatorów otworzył bp Grzegorz Ryś, który wprowadził zgromadzonych w czas czuwania, nieustającej modlitwy i tematykę pierwszego modułu, kładąc jednoznacznie nacisk na aktualność i potrzebę Nowej Ewangelizacji. Zaproszony z Lublina ks. prof. Stanisław Dyk przybliżył nauczanie Kościoła na temat Nowej Ewangelizacji, a popołudniowe spotkanie pierwszego dnia poprowadził dr hab. Jacek Kurzępa, który scharakteryzował dzisiejszego odbiorcę Nowej Ewangelizacji w różnych kategoriach społecznych.

  Wtorek i środa w OSE były dniami szczególnych spotkań z dr Jose Prado Floresem z Meksyku. Teolog, biblista, założyciel międzynarodowej sieci Szkół Ewangelizacji św. Andrzeja bardzo wnikliwie analizował temat kerygmatu. Tworząc obraz od czasów Jezusa i Apostołów, mówił o roli kerygmatu, osobistego świadectwa, skuteczności przepowiadania bezpośredniego, osobistego i aktualnego w kontekście środowiska docelowego. Jose Prado Flores dzięki modlitwie, wielkiej mądrości i doświadczeniu ewangelizacji otworzył serca i umysły na potrzebę i skuteczność Nowej Ewangelizacji, która jest „wiosną Kościoła”. Czwartkową przedpołudniową sesję poprowadził o. Krzysztof Czerwionka CR, który zaprezentował struktury i konkretne metody działania Szkół Nowej Ewangelizacji.

  Po południu uczestnicy Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów dołączyli do Forum Nowej Ewangelizacji, które odbywało się w Krakowie pod hasłem: CAŁĄ EWANGELIĘ, CAŁE CIAŁO, CAŁEMU ŚWIATU (www.ccc.jestem.net.pl). Organizatorem tego forum był bp Grzegorz Ryś. Każdy z uczestników mógł wybrać jedno z trzech spotkań. Pastor Ulf Ekmann podejmował temat: Głoszenie w mocy Ducha; Bp Andrzej Czaja odpowiadał na pytanie: Czy opłaca się ewangelizować? Ks. Artur Godnarski i Andrzej Sionek przybliżali problem ewangelizacji w Polsce po Soborze Watykańskim II.

   

  Gośćmi specjalnymi Forum CCC byli między innymi: bp Edward Dajczak, bp Sandy Millar (emerytowany biskup anglikański, Wielka Brytania), Bruce Clewett (Austria), Donald Turbitt (USA), Iwona i Andrzej Grzeszukowie, dr Jose Prado Flores (Meksyk), ks. dr Krzegorz Strzelczyk, ks. dr Peter Hocken (Austria), Pastor Ulf Ekman (Szwecja), Stefano Gennarini, ks. prof. Łukasz Kamukowski i ks. Artur Godnarski.

   

  Ogólnopolska Szkoła Ewangelizatorów zakończyła się w piątek. Podsumowanie prac i wspólnego doświadczenia przypadło ks. Arturowi Godnarskiemu i o. Pawłowi Drobotowi CSsR. Osoby zainteresowane Forum Ewangelizacyjnym mogły dołączyć w piątek i sobotę. 

   

  Zjazd był okazją do wejścia w podstawowe procesy ewangelizacyjne. Modlitwa, wrażliwość na natchnienia Ducha Świętego oraz życie Eucharystią i słowem Bożym każdego dnia prowadziły do osobistego spotkania z Jezusem, co jest sprawą fundamentalną w przekazywaniu wiary. Zjazd był również czasem wspólnych spotkań, konferencji, pracy w grupach, dzielenia się swoim doświadczeniem ewangelizacji.

  Rozpoczęły się już przygotowania do kolejnego modułu Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów, który odbędzie się w maju 2014 również w domu zakonnym redemptorystów w Krakowie. Polecam to dzieło Waszej modlitwie.

  Wasz brat w Odkupicielu

  o. Maciej Ziębiec CSsR

  Udostępnij