• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  USA: kolejna wielka powódź w parafii redemptorystów w Manville

  Na przełomie sierpnia i września 2021 r. nad wschodnim wybrzeżem USA szalał huragan „Ida”, który w New Jersey, już jako burza tropikalna, spowodował wielkie szkody. Kolejny raz bardzo poważnie została zalana duża część parafii redemptorystów w Manville, ucierpiał także jeden z naszych kościołów. Mieszkańcy wraz z duszpasterzami nie poddają się i proszą o modlitewne wsparcie.

  * * *

  1 września 2021 r., jak co środę grupa parafian zgromadziła się na nowennie do MB Nieustającej Pomocy, a następnie została odprawiona Msza św. Ponieważ od kilku godzin szalała nad miastem tropikalna burz „Ida” zrezygnowano z kazania i odwołano czuwanie modlitewne, które zwyczajowo kończyło się apelem jasnogórskim o 21:00, aby wierni mogli bezpiecznie wrócić do domu.

  Przez prawie 7 godzin trwania burzy regularnie przychodziły ostrzeżenia o możliwych lokalnych podtopieniach zachęcające ludzi do pozostania w suchym i bezpiecznym miejscu. Jeździły wozy policyjne i strażackie blokując drogi, w których zaczęła zbierać się woda oraz ratowały ludzi z domów które nabierały wody.

  O pierwszej w nocy odezwały się syreny przeciwpowodziowe. Rozmiar tragedii można było ocenić dopiero w świetle następnego dnia. Poziom wód w pobliskich rzekach Raritan i Millstone, w których widłach znajduje się miasteczko Manville, podniósł się o 27 stóp (ponad 8 metrów – red.). Pod wodą znalazła się znaczna część miejscowości.

  W wyniku powodzi po raz kolejny została zalany kościół Christ the King a także szkoła, która choć położona znacznie wyżej i kilka przecznic dalej, także tym razem ucierpiała . Kościół Christ the King, należący do parafii Chrystusa Odkupiciela, był zalewany w czasie kataklizmów w latach 1955, 1971, 1999, 2007, 2010, 2011 oraz obecnie w 2021.

  Obecnie trwa usuwanie skutków powodzi. Parafia Chrystusa Odkupiciela włączyła się w pomoc dotkniętym powodzią ofiarując wsparcie w usuwaniu skutków, nocleg, żywność, środki czystości, środki finansowe, wspomagana w tym dziele przez diecezjalny zespół Caritas (Catholic Charities) oraz okoliczne parafie (St. Joseph z Millstone oraz Mary Mother of God z Hillsborough).

  Wjeżdżając do Manville można napotkać znak „Manville-New Beginning” („Manville – nowy początek”). Rzeczywiście, po raz kolejny w Manville mieszkańcy zalanych terenów będą zaczynać od nowa. Prosimy o modlitwę, aby obecne doświadczenie nie zniszczyło wiary w Boga i ludzką dobroć.

  WIĘCEJ: Strona internetowa parafii Chrystusa Odkupiciela w Manville

  o. Stanisław Słaby CSsR, proboszcz, Manville, NJ w USA

   

  Udostępnij