• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  USA: droga krzyżowa w intencji osób dotkniętych COVID-19

  Drogi Krzyżowej odprawiane w naszych kościołach czy na ulicach miast w Wielkim Poście są doskonałą okazją by wejść głębiej w tajemnicę męki i śmierci Jezusa Chrystusa oraz by zamanifestować naszą wiarę i gotowość dźwigania krzyża naszych codziennych obowiązków. W Polsce było to tym razem niemożliwe, ale w New Jersey w USA przepisy na to zezwalają i we wtorek 16 marca 2021 r. późnym popołudniem prawie 170 osób parafii Chrystusa Odkupiciela w Manville zgromadziło się by tradycyjnie, jak co roku uczestniczyć w Drodze Krzyżowej ulicami miasta.

  Nabożeństwo to rozpoczęło się w kościele Chrystusa Króla, a swoje zakończenie miało w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Podobnie jak w poprzednie lata rozważania poszczególnych stacji były modlitwą za grupy parafialne. W tym roku główną intencją była modlitwa za osoby dotknięte pandemia COVID-19.

  Rozważania poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej prowadzili: dorośli, młodzież oraz dzieci z różnych grup parafialnych. Na zakończenie o. Stanisław Słaby – proboszcz parafii udzielił błogosławieństwa dziękując Bogu i ludziom za tak piękną uroczystość, która tchnęła ducha nadziei w sercach uczestników w tym trudnym czasie pandemii.

  Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy żywo dzielili się swoimi odczuciami wyrażając radość, że po raz kolejny Pan Bóg pobłogosławił dobra pogodą. Na marginesie dodam, że w kilkanaście minut po skończonym nabożeństwie zaczął padać deszcz a godzinę później nawet śnieg.

  Wcześniej, w niedziele 14 marca 2021 r. z powodów bezpieczeństwa epidemiologicznego odbyły się dwa koncerty (jeden dla Amerykanów po Mszy św. w języku angielskim i drugi dla Polaków po Mszy św. w j. polskim) pieśni wielkopostnych zatytułowany „In Manus Tuas, Domini” tzn. „W Twoje ręce Panie”. Dzieł wielkich mistrzów takich jak G. Bizet, J.S. Bach, A. Stradella, G.F. Handel, W.A. Mozart, W. Lutosławski, P. Czajkowski, P. Mascagni, Ch. Gounod można było wysłuchać w wykonaniu p. Małgorzaty Kellis (sopran), Valerii Chibisovej (sopran), Sergeya Iorova (fortepian).

  Tytył koncertu nie był przypadkowy gdyż w tym czasie bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy Bożej Opatrzności i oddania się w kochające ręce Boga Ojca. Koncert był transmitowany przez YouTube i Facebooku  i jest dostępny na stronie parafialne CTRmanville.com odbiór ułatwiał przygotowany na tę okazje program z tekstami pieśni w wersji oryginalnej oraz w tłumaczeniu na język angielski i polski.

  o. Stanisław Słaby CSsR, Manville, NJ, USA

  Pełna galeria zdjęć na stronie ctrmanville.com

  Udostępnij