• Śpiewnik Redemptorystów
  Rok Świętego Gerarda Majelli
  Portal Kaznodziejski
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Uroczystości ku czci Matki Bożej z Guadalupe w Cicero

  Dziewięć dni duchowego przygotowania poprzedziło przeżywanie tegorocznej uroczystości Matki Bożej z Guadalupe w parafii w Cicero, Ilinois. O. Dariusz Pabiś CSsR przewodniczył nowennie i towarzyszył miejscowej wspólnocie meksykańskiej w świętowaniu uroczystości Patronki obu Ameryk.

  W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do corocznych rekolekcji. Okazje do uczestniczenia w nich są różne. Nikogo nie dziwi fakt, że są one organizowane w okresie adwentu. Trwają zazwyczaj trzy, cztery dni. Inaczej wygląda to w Ameryce Łacińskiej, gdzie organizuje się tzw. nowenny. Są one dziewięciodniowym przygotowaniem do święta patronalnego wspólnoty parafialnej lub jakiejś innej ważnej uroczystości. W tym czasie wierni nie tylko słuchają słowa Bożego i uczestniczą w eucharystii, ale również gromadzą się na modlitwie różańcowej i na dzieleniu się radością przy wspólnym stole. Nie inaczej jest również w wypadku Meksykanów, także tych, którzy na różne sposoby przybyli do USA, aby poszukiwać godnego życia dla siebie i swoich bliskich. Znana powszechnie jest ich cześć jaką darzą Matkę Bożą z Guadalupe. Z szacunkiem wyrażał się o niej zawsze św. Jan Paweł II. Trzeba pamiętać, że Matka Boża, która objawiła się św. Juanowi Diego na wzgórzu Tepeyac jest patronką nie tylko Meksyku, ale również obu Ameryk. Stąd też motyw do świętowania 12 grudnia uroczystości ku Jej czci jest tym bardziej oczywisty również w tak bardzo oddalonym od Meksyku miejscu jakim jest zimowe, chłodne i wietrzne Chicago.

  Polscy redemptoryści pracujący w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Cicero w stanie Illinois (archidiecezja Chicago) od samego początku towarzyszą Meksykanom w przeżywaniu wiary, zachowywaniu tradycji i kultywowaniu zwyczajów. Ojcowie pracujący w tutejszej parafii rozumieją bowiem dobrze, że licznie przybywający do Stanów Zjednoczonych Latynosi są nie tylko przyszłością tego kraju, ale również nadzieją amerykańskiego Kościoła, który przeżywa obecnie trudne chwile. Jedną z wielu okazji, aby towarzyszyć wspólnocie meksykańskiej jest właśnie nowenna przygotowująca do uroczystości Matki Bożej z Guadalupe. Miała ona miejsce między 3 a 11 grudnia 2018 roku. Prowadził ją o. Dariusz Pabiś. Zakończyła się ona okazałą uroczystością w uroczystość Patronki oby Ameryk.

  o. Dariusz Pabiś CSsR, Cicero

   

  Udostępnij