• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Charyzmat i duchowość
  Pomoc Ukrainie
 • Menu

  Ukraina: Zjazd Arcybractwa Matki Bożej Nieustającej Pomocy

   

  We wrześniu 2017 r. Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego pozytywnie rozpatrzył prośbę otrzymaną od redemptorystów ukraińskich o włączenie do kalendarza liturgicznego święta Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Następnie arcybiskup większy Światosław Szewczuk ogłosił doroczne obchody tego święta, które ma się odbywać w pierwszą niedzielę lipca.

  Jednym z wydarzeń organizowanych co roku przed tym świętem jest zjazd Arcybractwa Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W tym roku, ze względu na ograniczenia pandemiczne, trzy lokalne zebrania były celebrowane oddzielnie: w regionie Zachodniej Ukrainy – 27 czerwca w Tarnopolu i Iwano-Frankowsku, oraz 3 lipca w miejscowości Hnizdiczev, w regionie Lwowskim.

  Pragniemy podkreślić, że w tym roku obchodzimy 150. rocznicę założenia Arcybractwa we Włoszech oraz 100. rocznicę jego założenia na Ukrainie. Prowincja Lwowska Redemptorystów wspiera ten ruch świeckich. Był on bardzo aktywny w okresie prześladowań Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Członkowie Arcybractwa pozwalali księżom korzystać z prywatnych mieszkań do nabożeństw i podążali za nimi z miejsca na miejsce, aby zapewnić im większe bezpieczeństwo. Rozpowszechniali także pewne wiadomości religijne i inne ważne informacje.

  Dziś niektóre wspólnoty Arcybractwa są odnawiane, powstają też nowe. Z tej okazji redemptoryści zaktualizowali i ponownie opublikowali przewodnik dla liderów i członków Arcybractwa.

  Biskup redemptorysta bł. Wasyl Wełyczkowski mawiał: „Dziecko Maryi nigdy nie umrze”. Słowa te odnoszą się szczególnie do członków bractwa, którzy publicznie poświęcili się Maryi Pannie. Poprzez ten akt poświęcenia i naśladowanie przykładu Maryi starają się podążać za Słowem Bożym, szczególnie służąc potrzebującym.

  o. Iwan Lewicki CSsR

  Prowincja Lwowska Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela

  za: www.cssr.news 

  Udostępnij