• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Ukraina: Rosjanie aresztowali dwóch redemptorystów (aktualizacja)

  Dwaj ukraińscy redemptoryści: o. Iwan Lewicki CSsR i o. Bohdan Heleta CSsR, proboszcz i wikariusz kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zostali aresztowani 18 listopada 2022 r. przez rosyjską administrację okupacyjną w Berdiańsku, na zachód od Mariupola. Oskarżono ich o działalność wywrotową przeciwko okupantom – poinformował w oświadczeniu doniecki egzarchat Kościoła greckokatolickiego.

  W specjalnym oświadczeniu podkreślono, że obecność księży charakteryzowała się legalną posługą duszpasterską, a aresztowanie jest bezprawne i najprawdopodobniej ukartowane przez rosyjskie służby. Władze kościelne wyraziły obawę przed możliwym torturowaniem uwięzionych księży. W opublikowanym tekście wskazały, iż cała sytuacja stanowi przypadek pogłębiającego się okupacyjnego terroru. Stąd wzywają wszystkich ludzi dobrej woli do podejmowania oraz wspierania wysiłków mających na celu uwolnienie redemptorystów.

  Polecajmy Bogu ukraińskich współbraci w naszych codziennych modlitwach.

  red.

  * * *

  Vatican News:

  Zakonnicy posługiwali grekokatolikom w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i stamtąd zabrały ich rosyjskie służby specjalne. Kapłanom zarzucono „dywersyjną” oraz „partyzancką” działalność, a władze agresora ogłosiły znalezienie na terenie parafii materiałów wybuchowych. Doniecki egzarchat w specjalnym oświadczeniu zaznaczył jednak, że obecność księży charakteryzowała się legalną posługą duszpasterską, a aresztowanie jest bezprawne i najprawdopodobniej ukartowane przez rosyjskie służby.

  Władze kościelne wyraziły obawę przed możliwym torturowaniem uwięzionych księży. W opublikowanym tekście wskazały, iż cała sytuacja stanowi przypadek pogłębiającego się okupacyjnego terroru. Stąd wzywają wszystkich ludzi dobrej woli do podejmowania oraz wspierania wysiłków mających na celu uwolnienie redemptorystów. Temat aresztowania rozwija w wywiadzie dla Radia Watykańskiego nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego, Maksym Ryabukha.

  „[Rosjanie] wymyślają historie, aby usprawiedliwić terror, jakiego dokonują na zakonnikach oraz na miejscowej ludności, ponieważ te wieści uderzają również oczywiście we wszystkich wiernych katolickich w rejonie. Niestety, inny kapłan przebywający na terytoriach okupowanych pojechał do Berdiańska, aby zobaczyć, jaka jest sytuacja, i trafił na zamknięty kościół z zakazem wstępu, co jeszcze bardziej utrudnia możliwość zgromadzenia się, wspólnej modlitwy dla miejscowych wiernych – mówi bp Ryabukha. – Doszło także do innego przypadku w tych dniach (…), inny nasz kapłan z Melitopola został zabrany przez rosyjskie wojsko, a później wieczorem otrzymaliśmy wiadomość, że, jak to oni mówią, deportowali go poza ich terytorium, czyli wygnano go z ziem okupowanych i już znalazł się (…) na terenach kontrolowanych przez rząd ukraiński. Ogólnie, sytuacja jest oczywiście bardzo dramatyczna (…). Modlimy się za wszystkie ofiary tej niesprawiedliwej i strasznej wojny, aby dobry Bóg zachował ich wszystkich oraz pomógł przetrwać owe trudne chwile, ponieważ osoby zostają postawione pod pręgierzem za bycie wiernymi swojemu Kościołowi, swojemu Bogu oraz za bycie dobrymi pasterzami dla własnego ludu, Bożej owczarni (…). Na ile to ciągle możliwe, usiłujemy podtrzymywać żywe i aktywne życie religijne oraz duchowe.“

  Tomasz Matyka SJ – Watykan, za: vaticannews.va

  * * *

  Oświadczenie kierownictwa Prowincji Lwowskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Redemptorystów)

  Dwóch kapłanów redemptorystów zostało zatrzymanych przez rosyjskich żołnierzy w Berdiańsku (Ukraina). Zostali oni fałszywie oskarżeni o przechowywanie broni i materiałów wybuchowych.

  W dniu 17 listopada 2022 r. dowiedzieliśmy się z mediów społecznościowych, że dwaj nasi współbracia, o. Iwan Lewicki i o. Bohdan Heleta, zostali dzień wcześniej (16 listopada) zatrzymani przez rosyjskie służby bezpieczeństwa. Straciliśmy z nimi wszelki kontakt począwszy od tego właśnie dnia – 16 listopada.

  W dniach 23-24 listopada rosyjski kanał telewizyjny „Zviezda” opublikował fragment przesłuchania o. Iwana Lewickiego. Na twarzy kapłana widoczne były oznaki fizycznego i psychicznego wyczerpania.

  Do tej pory nieznana jest ich lokalizacja. Nie mamy z nimi żadnego kontaktu, co świadczy o tym, że zostali całkowicie odcięci od świata zewnętrznego. Sytuacja ta dowodzi, że okupanci nie respektują podstawowych praw człowieka.

  Obydwaj kapłani należą do międzynarodowego Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Redemptorystów) i posługiwali w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (kościół greckokatolicki).

  Na początku wojny na pełną skalę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku, a później od momentu, gdy miasto znalazło się pod kontrolą wojsk rosyjskich, duchowni postanowili pozostać w mieście, aby nadal służyć ludziom. Zapewniali im wsparcie duchowe i humanitarne oraz pomagali uchodźcom i ludziom potrzebującym, których liczba stale rosła.

  Począwszy od 23 listopada rosyjskie środki masowego przekazu zaczęły informować, że członkowie jednostki Rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardia) znaleźli broń i materiały wybuchowe na terenie kościoła i w piwnicy domu, w którym mieszkali kapłani.

  Niewątpliwie wyniki owych czynności śledczych, które zostały przeprowadzone pod nieobecność zakonników, są sfałszowane i nieprawdziwe. Na kanale Telegram „Лeнта новостeй Бердянска” pojawiła się wiadomość, która ujawniła premedytacyjny charakter przeprowadzonego przeszukania, ponieważ przeciwstawia wyniki przeszukań w Ławrze i w ukraińskich cerkwiach Patriarchatu Moskiewskiego przeszukaniu w Berdiańsku, które zostało określone jako przeszukanie „w cerkwi kontrolowanej z Kijowa”.

  Warto zaznaczyć, że rozpowszechnianie takich filmów i informacji rozpoczęło się po przeszukaniu przeprowadzonym przez Służbę Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej w dniu 22 listopada.

  Pragniemy oświadczyć, że informacje o jakiejkolwiek broni i materiałach wybuchowych znalezionych w kościele, a także o ekstremistycznej działalności kapłanów, nie zawierają prawdy i mają na celu zdyskredytowanie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, jego wspólnoty oraz duchownych w Berdiańsku i na terenach okupowanych.

  Kapłani prowadzili wyłącznie posługę duszpasterską i społeczną dla grekokatolików i rzymskich katolików w mieście Berdiańsk. Zostali do tego wyznaczeni przez swoich przełożonych i władze kościelne, a do momentu zatrzymania nie zgłaszano żadnych uwag do ich obecności.

  Informacja ta jest skierowana do wszystkich, którzy mają środki, aby interweniować w ich imieniu i ułatwić uwolnienie o. Ivana i o. Bohdana z tej bezsensownej niewoli.

  Ucisk i kłamstwa szerzą strach i nieszczęście. Tylko diabeł działa takimi środkami, ponieważ od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma (J 8, 44).

  Maryjo, Matko Boża, Matko Nieustającej Pomocy, chroń pojmanych i pomóż im wrócić do domu!

  26 listopada 2022

  za: cssr.news

  Udostępnij