• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Tuchów: XVI Misyjny Jarmark z Aniołami na rzecz dzieci i młodzieży na Ukrainie

  XVI Misyjny Jarmark z Aniołami, tym razem na rzecz parafii w Iwano-Frankowsku na Ukrainie, odbył się 11 grudnia 2022 r. w Tuchowie. I choć zima znowu zaskoczyła drogowców, to jednak nie przestraszyła organizatorów i uczestników jarmarku!

  W niedzielę, 11 grudnia 2022r., na dziedzińcu bazyliki Matki Bożej stanęły ponownie namioty z pamiatkami i wiktuałami, zorganizowane przez Redemptorystowskie Stowarzyszenie Przyjaciół Misji, czyli grupę apostolską przy Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów. Coroczny Jarmark wpisał się już na stałe w kalendarz wydarzeń społeczno-kulturalnych regionu, gromadząc jak zawsze wielką liczbę osób.

  Podczas tego wydarzenia można było zaopatrzyć się w ręcznie robione ozdoby świąteczne, choinkowe, stroiki, dewocjonalia oraz w produkty spożywcze – swojskie wędliny, sery, miody, dżemy, pierogi czy też słodkości takie jak pierniki, placki, ciasta i ciasteczka.

  A gdy wśród dzieci największym zainteresowaniem cieszył się przechadzający po dziedzińcu święty Mikołaj, to również i ci starsi uczestnicy Jarmarku sprawiali sobie prezenty. Na przykład kiełbasę z dzika czy klasztorny chleb, który był sprzedawany momentalnie po wyjściu z pieca, a którego zabrakło już około godziny 11. Nie brakło natomiast ciast, które wpłynęły do klasztoru w ogromnej ilości od wielu Kół Gospodyń Wiejskich, szkół czy osób prywatnych.

  I choć z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych musieliśmy się obyć bez muzyki na żywo, to jednak wszystkim udzielał się bożonarodzeniowy klimat. Można powiedzieć, że chłód zewnętrzny zastępowało ciepło płynące z serca dobroczyńców.

  A cel był – jak zawsze – szczytny. W ciągu szesnastu lat pomogliśmy już m.in. Białorusi, Albanii, Burkina Faso, Brazylii czy Argentynie, a w tym roku cały dochód z Misyjnego Jarmarku z Aniołami trafił do Redemptorystowskiego Centrum Dzieci i Młodzieży w Iwano-Frankowsku. Prowadzone jest tam przedszkole, w którym uczy się ponad 80 dzieci oraz organizowane są spotkania różnych wspólnot, m.in. wspólnoty młodzieżowej (ok. 40 osób) czy wspólnoty Wiara i Światło, która zajmuje się osobami niepełnosprawnymi. Od lutego br. w tym Centrum znalazło schronienie wielu uchodźców ze wschodu kraju, dlatego wszelka pomoc jest im niezbędna.

  Oprócz ofiary pieniężnej prowadzona była także zbiórka “Czapka dla Ukrainy”, w czasie której gromadziliśmy ciepłe ubrania, koce, śpiwory czy długoterminową żywność, by już w poniedziałek przetransportować je na Ukrainę i pomóc utrudzonym mieszkańcom przetrwać zimę. Wpłynęły tony rzeczy, co pokazuje, że nasz naród nie zmęczył się pomaganiem!

  W czasie całego dnia odpustu towarzyszył nam o. Sergiej – redemptorysta z Prowincji Lwowskiej, który przybliżał nam obecną sytuację Ukrainy i przypomniał, że jesteśmy powołani do niesienia nadziei. Zachęcał nas także, żeby nieść tę nadzieję swoim środowiskom i być jak paląca się świeca, która z pozoru mała może rozjaśnić nawet duże pomieszczenie. W tym czasie szczególnie mocno modliliśmy się o pokój na Ukrainie oraz za naszych dwóch ukraińskich redemptorystów z Berdiańska (k. Mariupola) niewinnie aresztowanych i torturowanych przez rosyjskie służby.

  W imieniu organizatorów składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w to dzieło – wolontariuszom, darczyńcom i tym, którzy odwiedzili nas tego dnia w Tuchowie, bo bez Was nie byłoby to możliwe. A tych, którzy być nie mogli, zapraszamy do wsparcia naszego Jarmarku poprzez zbiórkę internetową: zrzutka.pl/jarmarkdlaukrainy

  Za wszelkie wsparcie i bycie Misjonarzami (bo jak głosi hasło RSPM – Każdy jest Misjonarzem) BÓG ZAPŁAĆ!

  br. Jakub Stanisz CSsR, WSD Redemptorystów w Tuchowie, Redemptorystowskie Stowarzyszenie Przyjaciół Misji

  za: wsd.redemptor.pl

  Więcej informacji na stronie: wsd.redemptor.pl/anioły oraz na facebook’u:

  https://www.facebook.com/events/642695194161175.

  Udostępnij