• Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Tuchów: sympozjum naukowe z okazji Roku św. Gerarda Majelli

  W dniu 19 października 2019 r. w tuchowskim seminarium miało miejsce uroczyste wydarzenie. Z okazji przeżywanego w Zgromadzeniu Najświętszego Odkupiciela roku poświęconego św. Gerardowi MajellI, zostało zorganizowane sympozjum naukowe na jego cześć pod tytułem: Św. Gerard Majella na straży prawego sumienia i świętości życia.

  W uroczystości wzięło udział wielu słuchaczy, w tym: duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego, siostry zakonne, świeccy, członkowie Zespołu Misyjnego Wschód, postulanci z Barda, nowicjusze z pobliskiej Lubaszowej, klerycy WSD w Tuchowie, wspólnota domu tuchowskiego, parafianie oraz goście z okolic Tuchowa oraz samego Krakowa. Oto tematy poszczególnych wykładów oraz ich prelegenci:

  • dr Maciej Zinkiewicz OFMCap: Słabość i wina. Kulturowo-antropologiczne aspekty doświadczenia wyrzutów sumienia.
  • dr hab. Zbigniew Wanat: Obrona sumienia ocaleniem człowieka
  • ks. prof. Marek Starowiejski: Jak formowała się dzisiejsza forma sakramentu pokuty?
  • p. Ewa Kowalewska: Św. Gerard Majella – patron rodzącego się życia.
  • o. Piotr Chyła CSsR: Czy duchowe przesłanie św. Gerarda Majelli aktualne jest także dziś?

  Słuchacze mieli również możliwość zadawania pytań, na które prelegenci odpowiadali w czasie panelu dyskusyjnego. Nie zabrakło ciekawych refleksji, rozmów i przemyśleń, które poruszały tak wrażliwe tematy, jak sumienie, czy sakrament pokuty i pojednania.

  Zwieńczeniem sympozjum było wręczenie nagród Wydawnictwa HOMO DEI Pro Redemptione 2019, które w tym roku miało już swoją szóstą edycję. Nagrody przydzielono
  w pięciu różnych kategoriach.

  WIĘCEJ: Nagrody Pro Redemptione 2019

  Dziękujemy Bogu za możliwość ubogacenia się wieloma treściami związanymi ze św. Gerardem, który uczy nas jak w dzisiejszym świecie stać na straży prawego sumienia i dążyć do całkowitej świętości życia.

  br. Norbert Żukliński CSsR, WSD Redemptorystów w Tuchowie

  Udostępnij