• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Tuchów: błogosławieństwo pokarmów dla uchodźców z Ukrainy

  Przeżywamy obecnie Wielkanoc według kalendarza juliańskiego. W sobotę w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej odbyło się błogosławieństwo pokarmów dla chrześcijan prawosławnych i grekokatolików z Ukrainy.

  Obrzędowi przewodniczył o. mitrat (prałat) Roman Dubec, proboszcz katedry prawosławnej pod wezwaniem św. Trójcy w Gorlicach, którego zaprosili ojcowie redemptoryści z Tuchowa. Wcześniej informacja o błogosławieństwie pokarmów została rozkolportowana na terytorium gminy Tuchów i szerzej.

  Przybyło wielu ludzi z Tuchowa i okolic, aby wraz ze swoimi dziećmi pobłogosławić pokarmy. Dla dzieci przebywających w Tuchowie zostały przygotowane koszyczki ze święconką. Nie mogło w nich zabraknąć pisanek oraz paschy – typowego ciasta świątecznego wschodnich Ukraińców. Zostało one wcześniej upieczone w klasztorze redemptorystów według przepisu podanego przez panie z Ukrainy.

  Grupa uchodźców z Ukrainy przebywających w domu pielgrzyma u redemptorystów liczy obecnie prawie 40 osób. Liczba ta zmienia się, bo ci, którzy mają rodzinę w innych krajach, starają się dołączyć do nich.

  W sobotę o godz. 22.00 grupa uchodźców mieszkających w Tuchowie wraz z o. Kazimierzem Piotrowskim CSsR pojechała autobusem do Gorlic do katedry prawosławnej na nocną liturgię Wielkanocną. Umocnieni przeżyciami duchowymi nad ranem wrócili do Tuchowa.

  red.

  Zobacz filmik z uroczystości https://youtu.be/qjBBKdAImr8

  Udostępnij