• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Tuchów: Mały Odpust Tuchowski 2023

  Oprócz Wielkiego Odpustu Tuchowskiego w pierwszym tygodniu lipca, obchodzony jest także tym sanktuarium maryjnym Mały Odpust, który przypada 8 września w Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, patronki całej diecezji tarnowskie, oraz tradycyjny obchód Matki Bożej Siewnej.

  Jak co roku przybyli licznie rolnicy, by prosić o pobłogosławienie ziarna pod zasiew i prosić również o wstawiennictwo Matki Bożej Tuchowskiej w ich życiu i pracy. Główne obchody piątkowej uroczystości miały miejsce na sumie odpustowej sprawowanej o godzinie 11.00 przez tegorocznego kaznodzieję odpustowego o. Aleksandra Ćwika CSsR.

  W swojej homilii przypomniał o pięknie jakim charakteryzuje się Matka Boża. W dniu jej narodzenia zauważył, że Maryja przyszła na świat w rodzinie, która jest fundamentem naszego wzrastania w ważnych wartościach. Święto Narodzenia NMP przypada na okres zasiewu, dlatego przez rolników traktowane jest jako Matki Boskiej Siewnej. Przez Maryję prosimy Boga o dobre plony, jak również zasianie w nas Słowa Bożego. Uroczystą sumę zakończono procesją eucharystyczną wokół bazyliki.

  W wieczornej mszy świętej kończącej Mały Odpust wzięła udział Sanktuaryjna Orkiestra Dęta. Eucharystii przewodniczył proboszcz naszej parafii, o. Grzegorz Gut CSsR. Po mszy nastąpiło krótkie dziękczynienie przed obrazem Matki Bożej Tuchowskiej.

  tekst: santuariumtuchow.pl; fot. br. Szymon Niziołek CSsR, p. Krzysztof Jasiński

  Udostępnij