• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Toruń: 30. rocznica powstania Radia Maryja

  To 30 lat służby, historii o ludziach pełnych wiary i nadziei. Radio Maryja świętowało 4 grudnia 2021 r. swój jubileusz. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Toruniu. Mszy św., która była centralny punktem obchodów, przewodniczył metropolita lwowski, ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

  Radio Maryja buduje wyjątkowe więzi między Panem Bogiem a człowiekiem, ale też więzi między człowiekiem a człowiekiem. Stąd tak wielu ludzi osobiście chciało być w Toruniu w 30. rocznicę powstania katolickiej rozgłośni. Chcieli pokazać, że są razem i stanowią silną wspólnotę, którą jest Rodzina Radia Maryja. To rodzina, która razem się modli, wspólnie wyprasza łaski dla Polski i całego świata. Ta wspólnota wierzy, że jej patronka – Matka Boża – chce posługiwać się ludźmi. Dlatego właśnie w trakcie medytacji w pierwszą sobotę miesiąca dyrektor katolickiej rozgłośni, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, prosił Maryję o gorliwość, by Radio Maryja dalej prowadziło ludzi do Boga.

  – Najważniejszą sprawą jest poznać Boga. Bez Boga życie nie ma sensu – mówił Ojciec Dyrektor.

  Uroczystości 30. rocznicy powstania Radia Maryja odbywały się w Arenie Toruń. Pielgrzymi przyjechali z całej Polski. Wspólnie modlili się różańcem i Koronką do Bożego Miłosierdzia.

  WIĘCEJ: Wszystkie informacje i wystąpienia w czasie uroczystości 30. rocznicy powstania Radia Maryja

  Na 30-lecie Radia Maryja Poczta Polska przygotowała wyjątkowy znaczek pocztowy – poinformował wiceprezes Poczty Polskiej, Wiesław Głodek.

  – Na znaczku umieściliśmy figurę Matki Bożej, znajdującą się w Kaplicy Radia Maryja i modlącego się Jana Pawła II – powiedział Wiesław Głodek.

  Do ołtarza przyniesione zostały relikwie bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Dyrektorowi Radia Maryja przekazała je Anna Rastawicka, która przez lata współpracowała z Prymasem Tysiąclecia.

  – Niech te relikwie będą dla nas znakiem nadziei, bo on, odchodząc do Boga, powiedział: „Przyjdą nowe czasy, wymagają nowych świateł, nowych mocy, Bóg je da w swoim czasie” – zaakcentowała Anna Rastawicka.

  Te czasy wymagają dziś odważnych świadków, apostolstwa świeckich. Na co wskazywał założyciel Radia Maryja, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

  – Dziękujemy Panu Bogu, Matce Najświętszej i ludziom. I to jest piękne Rodzina Radia Maryja, apostolska Rodzina Radia Maryja – wskazywał Ojciec Dyrektor.

  Prezydent Andrzej Duda w liście przekazanym na 30-lecie Radia Maryja, który odczytał minister Adam Kwiatkowski, napisał, że katolicka rozgłośnia odważnie przypomina o chrześcijańskich fundamentach cywilizacji europejskiej. Gdy trzeba, staje w ich obronie. Rozgłośnia stała się też przestrzenią do spotkania i rozmowy.

  – To jedno z pierwszych mediów w Polsce, w którym nie tylko mówi się do odbiorców, ale też z szacunkiem się ich słucha. Radio Maryja przywróciło wielu Polakom poczucie narodowej, obywatelskiej i po prostu ludzkiej godności – czytał min. Adam Kwiatkowski.

  Wicepremier Jarosław Kaczyński wskazał na próbę, jakiej poddana jest Polska; Przypomniał o ataku na to, co najdroższe, który ma prowadzić do Europy zniewolonej wizją łatwego życia bez odpowiedzialności. List od prezesa PiS odczytał minister Mariusz Błaszczak.

  – My nie ustąpimy. Nie ustąpimy, bo jesteśmy wspólnotą i łączą nas najsilniejsze i najtrwalsze z możliwych więzi: miłość do Pana Boga i do Polski – czytał min. Mariusz Błaszczak.

  Radio Maryja realizuje wyjątkowe zadanie: troszczy się o rozwój duchowy, społeczny i patriotyczny kolejnych pokoleń – zwrócił uwagę prezydent Torunia, Michał Zaleski. Jego list odczytał wiceprzewodniczący rady miasta, Adrian Mól.

  – Jubileusz 30-lecia Radia Maryja potwierdza prastarą zasadę, że wielkie wyzwania i inicjatywy zawsze wytrzymują próbę czasu – wskazywał prezydent Torunia.

  Centralnym punktem obchodów 30-lecia katolickiej rozgłośni była Msza św.

  Ks. bp Wiesław Śmigiel, biskup toruński, zwrócił uwagę, że Radio Maryja to dzieło, które zawierzyło Bogu i Matce Bożej. Stąd 30 lat opowieści o ludziach pełnych wiary i nadziei.

  – Jestem przekonany, że to też historia o współczesnym ewangelicznym zasiewie, który, jeśli padnie na dobry grunt, przynosi plon i to nawet 100-krotny – powiedział ks. bp Wiesław Śmigiel.

  Mszy św. przewodniczył metropolita lwowski, ks. abp Mieczysław Mokrzycki. W homilii zwrócił uwagę, że do zadań katolickiej rozgłośni powinno należeć kształtowanie szlachetnych postaw i prawego sumienia. Właśnie do takiej posługi ks. abp Mieczysław Mokrzycki zapraszał całą Rodzinę Radia Maryja.

  – Radio Maryja i związana z nim TV Trwam są jak zapalone pochodnie rozpraszające ciemności egoizmu, kłamstwa i niesprawiedliwego wyzysku, bezbożności – zaakcentował ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

  Zapalona pochodnia świeci od 30 lat. Tych 30 lat nie zmarnowano – mówił prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, o. dr Janusz Sok CSsR.

  – Wiara, prawda, dobro, sumienie. To są dla nas rzeczy święte. To są dla nas korzenie, bez których nie umiemy i nie chcemy żyć – mówił o. dr Janusz Sok CSsR.
  Właśnie z troski o korzenie w Toruniu powstaje Muzeum Pamięć i Tożsamość, które ma pokazywać historię Polski oczami św. Jana Pawła II. Aby podkreślić znaczenie dzieła, do muzeum przekazany został obraz Jana Matejki, który przedstawia anioła – poinformował sekretarz rady muzeum „Pamięć i Tożsamość”, Andrzej Jaworski.

  – Jest to akwarela na kartonie. Podobny anioł, także namalowany przez Jana Matejkę, znajduje się w kościele mariackim w Krakowie. Ten anioł będzie nas w jakiś sposób łączył – wskazał Andrzej Jaworski.

  Obraz nie trafiłby do Muzeum bez zaangażowania Banku Pekao S.A. i wicepremiera Jacka Sasina.

  – Muzeum Pamięć i Tożsamość to wspaniałe dzieło o. dr. Tadeusza Rydzyka, dlatego cieszę się bardzo, że ten obraz może wzbogacić muzeum – mówił prezes Banku Pekao S.A., Leszek Skiba.

  Choć uroczystości 30. rocznicy powstania Radia Maryja w Toruniu już się zakończyły, to nie kończy się nasze wspólne świętowanie. Kontynuacja 8 grudnia w Bydgoszczy.

  TV Trwam News: za radiomaryja.pl

  fot. twitter.com/MonikaaaBilska

  Udostępnij