• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Toruń: 11. Dziękczynienie w Rodzinie

  Rodzina Radia Maryja z całej Polski, a nawet świata, po raz jedenasty spotkała się na wspólnym Dziękczynieniu w Rodzinie w Toruniu. Transmisję wydarzenia przeprowadziły TV Trwam oraz Radio Maryja.

  Jak co roku, program dziękczynienia był bardzo bogaty. Najpierw Rodzina Radia Maryja mogła podziwiać zespoły, które wygrały konkurs Festiwalu Dzieci i Młodzieży organizowany przez Fundację Nasza Przyszłość z 1 % z podatku dochodowego.

  Następnie, w samo południe, miał miejsce centralny punkt spotkania: uroczysta Msza św. sprawowana w toruńskim sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył ks. bp. Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej.

  W homilii ordynariusz diecezji toruńskiej zaznaczył, że dziękczynienie charakteryzuje  ludzi wielkich.

  – Gromadzi nas dzisiaj „Dziękczynienie w Rodzinie”, a wiemy, że umiejętność dziękczynienia charakteryzuje ludzi wielkich. Człowiek niedojrzały za niewiele dziękuje, raczej rozwija w sobie postawę pełną różnych roszczeń, i kiedy dziś rozglądamy się dookoła, wielu takich ludzi możemy spotkać. Uważa, że wiele mu się należy, a jego apetyt na dobra materialne, komplementy, również na uczucia, jest bardzo trudne do zaspokojenia. Człowiek pokory, wiary stoi w prawdzie o sobie i wie, że wiele otrzymał od rodziców. Właściwie wszystko otrzymaliśmy od kogoś: od Boga, rodziców, nauczycieli, kapłanów, mądrych ludzi, których spotkaliśmy, lub którzy nas formowali. Sporo otrzymaliśmy też od Boga, Kościoła, ojczyzny, rodziny – mówił ks. bp Wiesław Śmigiel.

  List do zgromadzonych na 11. Dziękczynieniu w Rodzinie wystosował Prezydent RP Andrzej Duda.

  „Dobrze, że naszą wdzięczność okazujemy w rodzinie, w niej bowiem ma swoje źródło to wszystko, co najważniejsze dla przyszłości Polski. Dziękuję całej społeczności skupionej wokół Radia Maryja i Telewizji Trwam za to, że w takim właśnie rodzinnym duchu jednoczy naszych rodaków wokół wartości” – napisał w liście Andrzej Duda.

  Słowo do wiernych skierował również o. Dariusz Paszyński CSsR, wikariusz Prowincjała Warszawskiej Prowincji Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, który zachęcił, aby swoją postawą niezmiennie budować Królestwo Niebieskie.

  – Św. Augustyn pisał kiedyś, że w świecie są dwa potężne place budowy. Z jednej strony jest plac, na którym buduje się państwo ludzkie. Z drugiej strony jest plac, na którym buduje się państwo Boże. Na pierwszym placu w centrum stawia się samego siebie aż do odrzucenia Boga. Na drugim placu buduje się na Bogu aż do ofiarowania samego siebie dla drugich – podkreślił o. Dariusz Paszyński CSsR.

  Po Mszy św. odbył się koncert organowy w wykonaniu Kamila Frąsia, organisty toruńskiego sanktuarium. Następnie wierni przeszli do amfiteatru za świątynią, gdzie nastąpiły kolejne punkty programu.

  Ostatnim punktem 11. Dziękczynienia w Rodzinie był koncert galowy w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

  Tegoroczne uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem ks. bp. Wiesława Śmigla, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego. Transmisję wydarzenia przeprowadziły TV Trwam i Radio Maryja.

  za: TV Trwam News/RIRM; fot. Monika Bilska

  Udostępnij