• Śpiewnik Redemptorystów
  Rok Świętego Gerarda Majelli
  Portal Kaznodziejski
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Ukrainie

  W niedzielę, 1 lipca 2018 r. w Ternopilu (Tarnopol) na Ukrainie arcybiskup większy Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej Swiatosław Szewczuk ogłosił decyzje synodu biskupów, że w pierwszą niedzielę lipca obchodzone będzie święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Uroczystość zgromadziła ok. 6 tys. wiernych.

  W kazaniu abp Szewczuk zauważył, że czytając Pismo św. odkrywamy, że Bóg jest Bogiem nieustannej pomocy. Przychodzi z pomocą każdemu człowiekowi i nigdy się nie męczy. Zanim Go poprosimy, On już działa i pomaga. Tak samo czyni Maryja. Redemptoryści czerpią siłę i inspirację od Matki Bożej Nieustającej Pomocy, wypełniając misję głoszenia obfitego odkupienia. Arcybiskup nawiązał w kazaniu do aktualnej trudnej sytuacji Ukrainy, na terenie której od czterech lat trwa wojna. Stwierdził, że na te tereny wysłali tysiące obrazów, aby zaświadczyć o nadziei pokładanej w Bogu. Metropolita zawierzył opiece Maryi swoich rodaków, którzy masowo wyjeżdżają zagranicę w poszukiwaniu bezpieczniejszych warunków życia oraz przyszłość swej ojczyzny.

  Na uroczystość przybyli redemptoryści spoza Ukrainy: o. Johannes Römelt koordynator KRE, o. Jose Luis Bartolomé prowincjał madrycki i o. Janusz Sok prowincjał warszawski oraz o. Eugeniusz Karpiel, który od wielu lat przygotowuje i rozpowszechnia kopie ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

  Redemptoryści rytu greckokatolickiego na Ukrainie są obecni od 1913 r. (fundacja prowincji belgijskiej). Prowincja lwowska obecnie liczy 115 członków. Formacje odbywa 19 kandydatów. Od początku redemptoryści ukraińscy posługują na terenach objętych wojna. Posługują także na terenach zajętych przez Rosję na Krymie. Ogólnie mają 14 wspólnot, a pięć placówek poza Ukrainą. Bardzo popularne wśród świeckich jest arcybractwo Matki Bożej Nieustającej Pomocy, które działa od 1927 r i obecnie zrzesza dziesiątki tysięcy ludzi.  Pośród biskupów cerkwi greckokatolickiej ośmiu wywodzi się ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela.

  o. Janusz Sok CSsR, Warszawa

  Udostępnij