• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Słowacja: europejskie spotkanie braci zakonnych redemptorystów

  Drugie europejskie spotkanie braci zakonnych redemptorystów odbyło się w Michalovcach na Słowacji w dniach 25–27 października 2019 r. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób misyjne powołanie brata można lepiej i bardziej autentycznie realizować w obecnym świecie.

  Pierwszego dnia zastanawialiśmy się nad nowym dokumentem Sekretariatu Generalnego ds. Braci oraz przedstawiliśmy nasze sugestie i refleksje. Potem rozmawialiśmy także o naszej obecnej sytuacji i przyszłości. Po południu przybyli pozostali bracia ze słowiańskich jednostek: Prowincji Warszawskiej, Lwowskiej, Bratysławsko-Praskiej i Wiceprowincji Michalovce. Rozpoczęliśmy modlitwą w bazylice, gdzie umieszczone są relikwie bł. Metoda Dominica Trčki CSsR, męczennika. Po braterskiej kolacji przenieśliśmy się do innego domu redemptorystów w Stropkowie.

  W sobotę 26 października spotkaliśmy się w większej grupie – członkowie Sekretariatu (6) i pozostali bracia z Polski (1), Ukrainy (7) i Słowacji (5). W sumie było nas 19. Br. Jeffrey Rolle CSsR, radny generalny, przedstawił nam nowy dokument i poprowadził dyskusję. Zgodziliśmy się, że należy dziś podkreślić pozytywną tożsamość postaci brata redemptorysty. Naszym zadaniem jest torowanie drogi ku nowej mentalności.

  Po południu zwiedziliśmy miasto Stropkov, gdzie w 1921 r. przybyli pierwsi redemptoryści obrządku łacińskiego i bizantyjskiego, i tutaj założyli swój pierwszy klasztor na Słowacji. Później wysłuchaliśmy drugiej konferencji o. Johannesa Römelta CSsR, koordynatora Konferencji Redemptorystów Europy, na temat planu apostolskiego i rekonfiguracji KRE oraz zastanawialiśmy się nad możliwym wkładem braci. Podkreślono, że konieczna jest nauka języków urzędowych naszego Zgromadzenia. Będzie to nie tylko pomocne w organizowaniu spotkań, ale ma również zasadnicze znaczenie dla dzisiejszej misji braci.

  W niedzielę 27 października zaczęliśmy od uczestnictwa w liturgii wschodniej w kościele wraz z ludem. Następnie wybraliśmy się na wschodnią Słowację, gdzie zwiedziliśmy stare miasto Bardejov (wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO) oraz dom i kościół redemptorystów w Starej Lubowni. Po obiedzie wspinaliśmy się w góry na słynne miejsce pielgrzymek maryjnych (Litmanová), a na koniec odwiedziliśmy siostry redemptorystki obrządku łacińskiego w Kieżmarku.

  o. Metod Marcel Lukačik CSsR, przełożony Wiceprowincji Michalovce, Słowacja

  za: scala.news

  Udostępnij