Rzym: nowy numer Spicilegium Historicum CSsR
Ukazał się drugi w 2020 r. numer półrocznika historycznego Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela „Spicilegium Historicum Congregationis Sssmi Redemptoris”. Dostępny będzie niedługo, podobnie jak poprzednie numery, w Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Tuchowie oraz w wielu znaczących bibliotekach uniwersyteckich na świecie.
Czasopismo wydawane jest regularnie przez Instytut Historyczny Zgromadzenia Redemptorystów, który obchodził w 2018 roku 70 lat swego istnienia. Jego obecnym dyrektorem jest Polak, o. dr Adam Owczarski CSsR.
WIĘCEJ: 70 lat Instytutu Historycznego Zgromadzenia Redemptorystów
Najnowszy numer Spicilegium Historicum (2/2020), w związku z Rokiem Jubileuszowym św. Klemensa Hofbauera, zawiera artykuł o. dr. Piotra Koźlaka CSsR zatytułowany „Tożsamość redemptorystów i wizja Zgromadzenia w Listach św. Klemensa Hofbauera ”.
Ze wstępu do artykułu:
Wstępując do redemptorystów Klemens nie wydawał się mieć jasnej wizji tego, co będzie robił i w przyszłości. Jednak w dość krótkim czasie wykazał się niezwykłą intuicją duszpasterską, która doprowadziła go do odważnych, a zarazem trafnych decyzji dotyczących misji Zgromadzenia. Wynika to wyraźnie z lektury i studium jego listów. Na podstawie ich treści można odkryć jak rozwijała się jego wizja Zgromadzenia i jego tożsamość jako misjonarza redemptorysty.
O. Fabriciano Ferrerò zaś podkreśla:
Klemens Hofbauer, opuszczając Włochy i zakładając na początku 1787 r. wspólnotę redemptorystów w Warszawie, zapoczątkował nowy etap nie tylko dla niego samego, ale także dla całego Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela.
Spicilegium Historicum, 2/2020, spis treści:
- Koźlak Piotr, C.Ss.R., L’identità redentorista e la visione della Congregazione nelle lettere di San Clemente Hofbauer.
- Smìd Marek, Redemptorists in Ceské Budèjovice in the 1920s.
- Campanelli Marcella, Aiutare l’anime colle missioni nei paesi rurali più abbandonati. Le origini della Congregazione del SS. Redentore nel carteggio di Alfonso M. de Liguori.
- Etcheverry Roberto, C.Ss.R., La misión redentorista end Norte argentino. Salta, la segunda fundación redentorista en Argentina (1892).
- Macko Martin, C.Ss.R., Stefan Herda, C.Ss.R. (1796-1882).
- Paiva Gilberto, C.Ss.R., A reestruturação da C.Ss.R. no Brasil diante dos limites geográficos e as fronteiras territoriais do passado.
za: cssr.news