• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Rozpoczął się Wielki Odpust Tuchowski 2021

  Po zeszłorocznej przerwie tuchowskie sanktuarium ponownie wita wiernych na Wielkim Odpuście Tuchowskim. Matka Boża Tuchowska, Pani Ziemi Tarnowskiej, oczekuje pielgrzymów, którzy przychodzą poświęcić Jej swoje troski i zmartwienia. Wszystkich przybywających zaprasza na spotkanie ze swoim Synem w Najświętszym Sakramencie, a hasło, pod którym odbywa się tegoroczny odpust, brzmi: „Zgromadzeni z Matką Bożą Tuchowską na Eucharystii”.

  WIĘCEJ: 1 lipca rozpoczyna się Wielki Odpust Tuchowski 2021 [PROGRAM]

  Odpust rozpoczął się 1 lipca 2021 r., w wigilię Uroczystości Matki Bożej Tuchowskiej, o godzinie 18:00. Wszystkich pielgrzymów przywitał kustosz sanktuarium i proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, o. Bogusław Augustowski CSsR. Rozpoczęciu odpustu towarzyszyła również pielgrzymka strażaków, policji i orkiestr dętych. Głównym celebransem Eucharystii i zarazem kaznodzieją, rozpoczynającym Wielki Odpust Tuchowski, był ks. bp Stanisław Salaterski, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.

  Po Eucharystii inaugurującej odpust ksiądz biskup pobłogosławił wozy strażackie. Pielgrzymi natomiast mogli cieszyć się występami orkiestr, które przybyły tego dnia do tronu Tuchowskiej Pani.

  WIĘCEJ: Tuchów: czuwanie dla młodzieży w czasie Wielkiego Odpustu [ZAPROSZENIE]

  Wielki Odpust Tuchowski zakończy się w piątek 9 lipca. Każdego dnia będzie można uczestniczyć w Mszach Świętych w godzinach: 6:00 (w niedzielę o 5:00), 7:00, 9:00, 11:00, 15:00 i 18:30.

  Każdego dnia po pierwszej Eucharystii wspólnie śpiewamy Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny, zaś po ostatniej nastąpuje podsumowanie dnia przed Cudownym Obrazem. Przed Mszami świętymi o godz. 9:00 i o 11:00 zapraszamy na modlitwę w intencji powołań, zaś przed Mszą o godz. 15:00 na Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Stałymi punktami dziennego programu jest także różaniec na dróżkach różańcowych o godz. 16:30, nabożeństwo drogi krzyżowej na dziedzińcu sanktuaryjnym o godz. 17:15 oraz nieszpory maryjne o godz. 18:00. We wtorek miejsce nieszporów zajmie nabożeństwo do św. Gerarda, a w środę nieustanna nowenna. Zachęcamy do uczczenia Bożej Rodzicielki udziałem w wieczorach maryjnych o godz. 2o.00, które kończą każdy dzień odpustu.

  Ponadto pod ambitami codziennie będą obecni kapłani posługujący w konfesjonałach – w dni powszednie od 6:30 do 19:30, zaś w niedzielę księża będą spowiadać już od godziny 5:00.

  Wszystkich czcicieli Matki Bożej serdecznie zapraszamy do Tronu Matki Bożej Tuchowskiej na Wielki Odpust Tuchowski 2021!

  br. Tomasz Pasieka CSsR, WSD Redemptorystów w Tuchowie

  fot. Krzysztof Jasiński, Tuchów

  * * *

  Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w południowo–wschodniej Polsce. W latach 1530-1540 jeden z opatów tynieckich podarował tuchowskiemu kościołowi obraz Matki Bożej. Przedstawia on Maryję trzymającą na lewym ręku Dzieciątko Jezus. Pierwsze wzmianki na temat obrazu pochodzą z 1597 r. Obraz został koronowany 2 października 1904 r. przez ówczesnego biskupa tarnowskiego Leona Wałęgę.

  Udostępnij