• Śpiewnik Redemptorystów
  Media, wydawnictwa, drukarnia
  Portal Kaznodziejski
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Resistencia: nowy zarząd wiceprowincji na czas restrukturyzacji

  W dniach od 22 do 25 października 2018 r. w domu formacyjnym w La Plata w Argentynie miała miejsce XVII Kapituła Wiceprowincjalna Wiceprowincji Resistencia. Była to kapituła sprawozdawczo-wyborcza i rozpoczęła się dniem skupienia pod przewodnictwem biskupa – emeryta Virginio Bressanelli ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa. Przedmiotem rozważań było wezwanie przyjęte przez ostatnią Kapitułę Generalną Zgromadzenia na lata 2016-2022: „Świadkowie Odkupiciela: solidarni dla misji w poranionym świecie”.

  W kolejnych dniach każda z komisji przedstawiała sprawozdanie z ostatniego czterolecia. Punktem kulminacyjnym każdego dnia była Msza Święta celebrowana w godzinach wieczornych. Podczas Mszy świętej we wtorek, której przewodniczył o. Radosław Jaszczuk CSsR mieliśmy możliwość usłyszeć na argentyńskiej ziemi polskie kazanie, a to z racji kaznodziei, którym w tym dniu był o. Mieczysław Babraj CSsR – delegat Przełożonego Prowincji Warszawskiej Redemporystów, przez którą Wiceprowincja została założona i formalnie należy (już niedługo będzie zaś tworzyć nową prowincję razem z dotychczasowymi prowincjami Porto Alegre, Campo Grande, Paragwaj, Buenos Aires i Chile).

  WIĘCEJ: Ameryka Łacińska i Karaiby: nowe wino w nowe bukłaki

  Podczas spotkań została wybrana nowa Rada Wiceprowincji w składzie: o. Javier Machado CSsR – Wiceprowincjał, o. Mario Marques CSsR – Wikariusz Wiceprowincjała, o. Maciej Słaby CSsR – Radny, o. Jacek Białas CSsR – Radny, o. Andrzej Koselak CSsR – Radny.

  Przedmiotem obrad były również rozpoczęte już zmiany organizacyjne w naszym Zgromadzeniu. Nie mogę nie wspomnieć w tym miejscu również osoby o. Piotra Podrazy CSsR – Przewodniczącego Sekretariatu Misji Prowincji Warszawskiej, który towarzyszył o. Mieczysławowi i w tym czasie gościł w naszym domu w La Plata.

  Duchu Święty, przyjdź i rozpal serca swoich wiernych! Maryjo, Matko Nieustającej Pomocy – módl się za nami, Redemptorystami!

  Strona internetowa Wiceprowincji Resistencia: redentoristaschaco.com

  br. Łukasz Malinowski CSsR, La Plata, Argentyna

  * * *

  Pierwsi polscy redemptoryści przybyli do Argentyny w 1938 r. – byli to o. Alfred Müller CSsR i o. Stanisław Misiaszek CSsR, którzy wcześniej pracowali dla polskich imigrantów w Brazylii (ówczesna Wiceprowincja Sao Paulo). Rozpoczęli pracę 15 marca tegoż roku w Charata(prowincja Chaco), duszpastersko obsługując miasta Charata i General Pinedo. Później rozszerzyli swą pracę na Villa Angela (1940) i objęli swą pracą dużą część ubogich prowincji Chaco i Formosa.

  Misja rozwijała się i gdy miała już trzy wspólnoty, Przełożony Generalny Zgromadzenia Redemptorystów o. G. Gaudreau ustanowił 2 lutego 1955 r. Wiceprowincję Resistencia. W latach sześćdziesiątych rozpoczęła swoją obecność w oddalonej od wielkich metropolii prowincji Misiones (region pomiędzy Paragwajem a Brazylią) w trzech miastach: Posadas (1960), San Pedro (1963), San Vicente (1971). W 1968 roku otrzymała od  Prowincji Buenos Aires dom i kościoł w Quilmes (obok Buenos Aires). W kolejnych latach, wraz z przybywaniem z Polski kolejnych ojców i kleryków, którzy w Argentynie kończyli swą formację i podejmowali pracę misyjną, stało się możliwe rozszerzenie działalności i zbudowanie własnego seminarium w La Plata (1989).

  Wiceprowincja Resistencia cieszy się miejscowymi powołaniami i pracuje na terenie całej Argentyny, od pogranicza z Brazylią i Paragwajem po Patagonię. Nadal pozostaje związana ze strukturami Prowincji Warszawskiej, w 2007 r. podjęły one wspólnie pracę w Patagonii (prowincja Chubut), jednym z najbardziej opuszczonych regionów Argentyny. Obecnie Wiceprowincja prowadzi duszpasterstwo w piętnastu wspólnotach, rozmieszczonych w dziesięciu diecezjach (Resistencia, Iguazú, Posadas, Obera, San Roque Sáenz Peña, Quilmes, La Plata, Bahia Blanca, Chascomus i prałatura Esquel). Aktualnie liczy 51 członków – ojców, braci zakonnych i kleryków. Wydała Kościołowi biskupa – o. bpa Józefa Słabego CSsR, ordynariusza prałatury Esquel w Patagonii. W ciągu dziesiątek lat ofiarnej pracy redemptoryści zakładali parafie, wspierali w różnoraki sposób najbiedniejszych, budowali kościoły i kaplice – w sumie powstało ich ponad 200.

  Udostępnij