• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
    Portal Kaznodziejski
    Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
    Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  • Menu

    Rekolekcje redemptorystów w Krakowie – Ars celebrandi

    Od 14 do 18 listopada 2022 r. w naszym krakowskim domu odbyła się kolejna seria rekolekcji prowincjalnych, tym razem pod przewodnictwem ks. dra Krzysztofa Porosło z Krakowa.

    Rekolekcjonista, znawca i miłośnik liturgii, oraz wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, duszpasterz akademicki w kolegiacie św. Anny, autor i redaktor kilkudziesięciu książek naukowych i popularnonaukowych, inspirował się wydanym niedawno listem papieskim o liturgii pt. „Desiderio desideravi”. Jednak głoszone słowo nie było suchym cytowaniem wypowiedzi Ojca Świętego, nie miało również nic wspólnego z rubrycystycznym kursem dla ministrantów.

    Koncentrując naszą uwagę na ostatniej, choć najdłuższej części dokumentu traktującej o ars celebrandi, rekolekcjonista umiejętnie dotykał niezmiernie istotnych kwestii, takich jak tożsamość celebrującego (kapłana), jego relacja z Jezusem, świadomość rzeczywistości w jakich może uczestniczyć, zdrowa teologia, miłość do Kościoła, do wiernych, zakorzenienie w modlitwie, potrzeba nawracania się, i inne.

    Głoszone słowo było obficie ilustrowane osobistymi świadectwami ks. Krzysztofa, za co wszyscy uczestnicy byliśmy mu wdzięczni. Każdy dzień – poza jednym – kończyliśmy cichą modlitwą adoracyjną. Zaś ów jeden wieczór wypełniła nam modlitwa wstawiennicza za siebie nawzajem. Rekolekcje zakończyły się spotkaniem – rozmową z Rekolekcjonistą. Była to okazja do wypowiedzenia treści, jakie te dni skupienia w nas zrodziły oraz do postawienia naszemu duchowemu przewodnikowi pytań związanych z poruszaną tematyką.

    Był to dobry czas, wypełniony zasłuchaniem, modlitwą, braterskim spotkaniem i refleksją. W rekolekcjach uczestniczyło 28 współbraci przybyłych z całej Polski, w tym również przedstawiciele gościnnego domu krakowskiego. Bogu i ludziom dzięki za ten – jak wielu podkreślało – dobry czas.

    o. Witold Hetnar CSsR

     

    Udostępnij