• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Pietropawłowsk – Kazachstan

  Własna strona internetowa: katolik-petropavlovsk.com/

  Pietropawłowsk jest pierwszą placówką, do której przybyli redemptoryści rozpoczynając swoją posługę pośród katolików Rosji i Kazachstanu. Jest miastem położonym w północnym Kazachstanie, na trasie kolei transsyberyjskie i od dawna był miejscem zsyłek. Wśród zesłańców byli także katolicy, którzy starali się organizować swoje życie religijne. W 1911 r. posiadali już swoją kaplicę i rozpoczęli budowę kościoła, który został poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Parafia w tym czasie liczyła ok. 3 tys. wiernych, należała do dekanatu omskiego w archidiecezji mohylewskiej.

  Po rewolucji październikowej w 1920 r. kościół został zamieniony na magazyn, a w 1922 r. ksiądz oraz 10 parafian zostało rozstrzelanych.

  W okresie panowania komunizmu życie religijne w Pietropawłowsku oficjalnie zamarło. Lecz wierzący, przede wszystkim Polacy i Niemcy, zbierali się na modlitwę w domach prywatnych, w mieście i na wioskach. Niekiedy nocą przyjeżdżali księża, którzy udzielali sakramentów, a spośród nich najbardziej znanymi byli ks. Alojzy Kaszuba i ks. Władysław Bukowiński.

  Od 1991 r. Administrator Apostolski Kazachstanu, bp Jan Paweł Lenga przyjeżdżał umacniać duchowo katolików w Pietropawłowsku. Erygował on parafię pw. Trójcy Świętej oraz 20 kwietnia 1993 r. mianował jej proboszczem o. Zbigniewa Kotlińskiego a wikariuszem o. Kazimierza Zygułę, redemptorystów, którzy przybyli do tego miasta. W 1994 r. parafia otrzymała od władz miejskich plac pod budowę kościoła, który 15 maja 1994 r. został poświęcony przez bp Jana Pawła Lengę. Budowa kościoła pw. Bożego Miłosierdzia została zakończona uroczystym poświęceniem 12.09.1999 r. Nową świątynię konsekrował Nuncjusz Apostolski abp Marian Oleś dnia 16 lipca 2000 r.

  15 kwietnia 2012 r. kościół ten został ustanowiony Archidiecezjalnym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Uroczystego aktu ogłoszenia Sanktuarium dokonał abp Tomasz Peta ordynariusz diecezji Najświętszej Maryi Panny w Astanie, na terenie której znajduje się parafia w Pietropawłowsku. Odpust sanktuaryjny jest obchodzony co roku 5 października we wspomnienie św. siostry Faustyny Kowalskiej.

  Pietropawłowsk aktualnie liczy 160 tys. mieszkańców. W parafii pracuje obecnie dwóch redemptorystów: o. Piotr Łacheta, który pełni funkcję proboszcza i przełożonego wspólnoty (od czerwca 2019 roku) oraz o. Antoni Popek, a także siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia (od 1993 roku) i siostry redemptorystki, które od 13 maja 2001 r. posługują przy odnowionym kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, który władze miasta odsprzedały katolikom. W latach 1993-2000 posługę proboszcza pełnił o. Zbigniew Kotliński, od 2000 do 2003 o. Andrzej Legieć, od 2003 do 2008 o. Wojciech Idziak, od 2008 do 2013 o. Andrzej Michoń, a od 2013 do lutego 2015 o. Dariusz Paszyński. W latach 2015-2019 proboszczczem był o. Tomasz Jakubaczak. W Pietropawłowsku posługiwali także o. Stanisław Marczak, o. Bernard Zieliński, o. Jarosław Barwina, o. Benedykt Cisoń, o. Mirosław Dawlewicz, o. Jan Główczyk, o. Andrzej Bałuk, o. Piotr Łacheta i o. Krzysztof Bugara.

  Kontakt: Приход: Святой Троицы, ул. Жабаева 198

  150009 Петропавловск

  tel./fax: +7- 7152-37-33-66, email: cssr-kz@mail.ru

  Strona internetowa Regii Św. Gerarda: redemptorist.ru

   

  Udostępnij