• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Kemerowo – Rosja, Syberia

  Latem 1996 r., w odpowiedzi na prośbę bpa Józefa Wertha, kierującego Apostolską Administraturą dla katolików łacińskiego obrządku azjatyckiej części Rosji w Nowosybirsku, skierowaną na ręce Generała Redemptorystów o. Juana Lasso, na Syberię przybyło dwóch redemptorystów: o. Anthony Branagan z Irlandii, który przez długie lata posługiwał na misjach w Brazylii i o. Dariusz Łysakowski z Polski.

  Ich zadaniem było stworzyć wspólnotę międzynarodową wraz z dwoma redemptorystami obrządku grecko-katolickiego z prowincji lwowskiej, posługującymi już od wielu lat w Prokopiewsku: o. Jarosławem Spodarem i o. Andrzejem Mońko. Byli oni wychowankami zesłanego w latach 50-tych na Syberię do Prokopiewska o. Vasilija Rudki, który po uwolnieniu w 1959 roku powrócił dobrowolnie na Syberię i dalej pracował w kopalni i pełnił potajemnie posługę kapłańską. Po kilku miesiącach wspólnej posługi o. Anthony i o. Dariusz zamieszkali w 700-tysięcznym mieście Kemerowo, zaś o. Jarosław i o. Andrzej pozostali dalej w Prokopiewsku.

  Zatem na Boże Narodzenie 1996 r. rozpoczęła się posługa redemptorystów w parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kemerowie. Proboszczem tej parafii był o. Anthony, zaś o. Dariusz w sposób szczególny opiekował się parafią w Jurdze, oddaloną od Kemerowa o 100 km. To właśnie w drodze do Jurgi 17 stycznia 2001 r. o. Dariusz zginął w wypadku samochodowym wraz z katechetką Tatianą. Miejsce śmierci jest upamiętnione tablicą pamiątkową i przydrożnymi krzyżami. Pogrzeb o. Dariusza odbył się 25.01.2001 roku w Tuchowie.

  O. Dariusza zastąpił o. Artur Wilczek (który posługiwał tam do 2002 roku) i o. Zenon Gieniec (który posługiwał do 2010 roku). W latach 2002-2005 w Kemerowie pracował także o. Grzegorz Lachowicz. 27.11.2009 roku został poświęcony nowo wybudowany kościół pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Konsekracji dokonali Nuncjusz Apostolski z Moskwy abp Antonio Mennini i bp Józef Werth, ordynariusz diecezji Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku, do której należy parafia kemerowska.

  Wspólnota kemerowska posiada wiele punktów dojazdowych. W dwóch z nich są wybudowane i poświęcone kościoły: w Jurdze, kościół pw. Ducha Świętego i w Jaszkino kościół pw. Świętej Rodziny. Obecnie w Kemerowie posługują: o. Paweł Jurkowski jako proboszcz i przełożony wspólnoty wraz z o. Arturem Wilczkiem. Redemptorystom pomagają w duszpasterstwie od 2006 r. Siostry Służebnice Ducha Świętego.

  Własna strona internetowa parafii w Kemerowie: catholickemerovo.ru

  Kontakt: г. Кемерово, ул. Черняховского 2 б,

  tel. 8 (3842) 750932, 751292

  e-mail: catholickemerovo@gmail.com

  Strona internetowa Regii Św. Gerarda: redemptorist.ru

  Udostępnij