• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Redemptorystki przeżywają kurs duchowości w Keżmarku

  Pierwszego maja br. w klasztorze sióstr redemptorystek w Keżmarku na Słowacji rozpoczął się kurs duchowości, organizowany z ramienia Federacji Bł. Marii Celeste Crostarosy. Uczestniczą w nim siostry z Europy i Afryki. Obecna jest przewodnicząca Federacji s. Imma Di Stefano OSsR ze Scala oraz asystent Federacji o. Piotr Chyła CSsR z Rzymu.

  W drodze na kurs siostry z innych krajów odwiedziły krakowską wspólnotę redemptorystów, modliły się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i zwiedzały Kraków. Siostry wstąpiły również do polskiego klasztoru redemptorystek w Bielsku-Białej. Tam przeżyły wspólnie piękną Eucharystię „w językach”, bo uczestniczyły w niej siostry z Polski, Włoch, Ukrainy, Kazachstanu oraz z Afryki (Burkina Faso, Angola) i Madagaskaru. Mszy św. przewodniczył o. Andrzej Wodka CSsR, koncelebrował o. Mirosław Dawlewicz CSsR z miejscowej wspólnoty ojców,

  Pierwszy konferencję podczas kursu w Keżmarku poprowadził o. Andrzej Wodka CSsR, profesor Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie. W swoich rozważaniach skupił się na słowach Jezusa wypowiedzianych w tym szczególnym czasie, kiedy rozpoznał swoją «godzinę» (J 13–17) i spróbował wychwycić, w jaki sposób najwyższy „model życia trynitarnego” może być realizowany w historii ludzkości według „przykazania nowego”, poprzez życie w miłości wzajemnej. Życie konsekrowane, właśnie tutaj, może stać się objawieniem tajemnicy komunii samego Boga – powiedział.

  Kolejnym prelegentem był o. Sabatino Majorano CSsR, emerytowany profesor Akademii Alfonsjańskiej, który przemawiał online. Tematem pierwszej konferencji była „Miłość wzajemna w pismach bł. Marii Celeste Crostarosy”. Dziękuję – powiedział o. Sabatino – przede wszystkim za zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu wspólnej formacji. Natychmiast odpowiedziałem pozytywnie ze względu na braterstwo, które powinno charakteryzować /i charakteryzuje/ relacje między redemptorystami i redemptorystkami: zgodnie z pierwotnym planem, zakon i zgromadzenie stanowią jeden instytut, chociaż w sposób komplementarny, ukierunkowany na żywą pamiątkę Odkupiciela, kontynuując Jego obfite odkupienie, zwłaszcza na rzecz osób zepchniętych na margines. Dlatego refleksje, które zamierzam zaproponować, nie mają cech wykładu lub konferencji, ale chcą być jedynie impulsem do dzielenia się, do słuchania siebie nawzajem w celu rozeznania i przyjęcia tego, co Duch nam podpowiada.

  Kolejną konferencję wygłosiła s. Kazimiera Kut OSsR z Bielska-Białej. Pogłębienie charyzmatu dokonuje się na modlitwie, gdzie rośnie nasza wzajemna, siostrzana miłość! […] Kiedy [żyjemy mistyką zbliżania się] zbliżamy się do innych z zamiarem szukania w nich dobra, przygotujmy się duchowo do przyjęcia najpiękniejszych darów Pana. Za każdym razem, gdy spotykamy się z drugim człowiekiem z miłością, znajdujemy się w sytuacji odkrycia czegoś nowego w odniesieniu do Boga. Za każdym razem, gdy otwieramy oczy, by rozpoznać drugiego, bardziej zostaje oświecona wiara do rozpoznania Boga. Konsekwentnie, jeśli chcemy wzrastać w życiu duchowym, nie możemy przestać być misjonarzami (EG, 272a).

  Na spotkanie sióstr redemptorystek w Keżmarku przybył także asystent Federacji, o. Piotr Chyła CSsR, dyrektor Centrum Duchowości Redemptorystowskiej w Rzymie. Wygłosił konferencję na temat jedności i miłości wzajemnej, pierwszej reguły redemptorystek.

  Siostry przeżywające Kurs Duchowości w Keżmarku odwiedziły także wschodnią wspólnotę redemptorystek we Vranowie, klasztor pod wezwaniem Przenajświętszej Trójcy.

  Brakuje słów – mówiła jedna z uczestniczek – by wyrazić Bogu wdzięczność za ten czas pogłębienia i dzielenia się tym, co stanowi istotę naszego życia i misji w Kościele. Wspólne spotkanie przyniosło wiele radości i wdzięczności Bogu za dar bycia razem na Jego chwałę, z Maryją i z naszą założycielką bł. Marią Celeste, wielokrotnie wspominaną w rozmowach i dzieleniu się przeżyciami.

  o. Sylwester Cabała CSsR, Warszawa

  za: http://www.redemptorystki.pl/

  Udostępnij