• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Redemptoryści na Filipinach organizują pomoc dla ofiar tajfunu

  Wspólnota redemptorystów w Tacloban na Filipinach, 200-tysięcznym mieście zniszczonym przez tajfun Haiyan, udostępniła kościół poszkodowanym przez żywioł. W kościele znalazło schronienie ok. 300 rodzin czyli blisko 2000 osób, a dalsze kilka tysięcy przychodzi codziennie, aby korzystać z udzielanej tam pomocy. Relacje o tym pojawiły się w światowych serwisach informacyjnych, m.in. BBC.

   

  Równocześnie przełożeni Prowincji Cebu i Wiceprowincji Manila, o. Cruzito Manding CSsR i o. Ariel Lubi CSsR, zwrócili się z apelem do redemptorystów z innych krajów o solidarną pomoc ich rodakom, którzy ucierpieli na wyspach filipińskich wskutek uderzenia supertajfunu. W odpowiedzi na apel, w duszpasterstwach prowadzonych przez redemptorystów Prowincji Warszawskiej rozpoczęto w ostatnią niedzielę zbieranie środków na ten cel.

   

   

  APEL PROWINCJAŁÓW PROWINCJI CEBU I WICEPROWINCJI MANILA DO WSPÓŁBRACI REDEMPTORYSTÓW NA CAŁYM ŚWIECIE

  11 listopada 2013

  Drodzy Współbracia,
  Z pewnością znane są Wam już skutki Super Tajfunu Haiyan (lokalnie nazywanego Yolanda), który w ostatni piątek, 8 listopada 2013 r. nawiedził wyspy środkowej i południowo-wschodniej części Filipin. Zniszczenia są ogromne, konsekwencje dla milionów mieszkańców Filipin wprost tragiczne.

  Nie zostały jeszcze ustalone dokładne dane na temat stopnia zniszczenia życia i mienia ludzi, ale pierwsze dane Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, Rady Narodowej dla zmniejszenia ryzyka katastrof i zarządzania nimi oraz media mówią, że dewastacja jest kolosalna. Najbardziej dotknięte zostało miasto Tacloban w Środkowym Visayas, gdzie, jak się szacuje, mogło zginąć 10.000 osób w otmętach fal wody morskiej, wysokich na 3 piętra, które wichura pchnęła do centrum bardzo gęsto zaludnionego miasta. Odnośnie innych obszarów, dane dotyczące zmarłych są następujące: wyspa Samar Wschód – 300; wyspa Cebu – 40 w Iloilo, 56 w Palawan, ponad 10 w prowincjach Quezon, Batangas, Północnych Camarines, w mieście Zamboanga, w południowym Surigao, Masbate, Aklan i Capiz. Także na wyspie Hayan ucierpiały znaczne obszary rolnicze. Nazajutrz po tajfunie ciała zmarłych zalegały ulice Tacloban, miasta, które liczyło ponad 200 mieszkańców.

  Rozpoczęły się natychmiast masowe operacje ratunkowe rządu, ale wysiłki te były utrudnione ze względu na brak energii elektrycznej, transportu i łączności, a także na skutek zniszczenia lotnisk i terminali statków i autobusów. Ze względu na ograniczenia w dowozie żywności, na obszarach najbardziej dotkniętych w ciągu dnia dochodzi do desperacji ludzi odnośnie środków żywności i wody do picia. Inne państwa i międzynarodowe organizacje humanitarne przyszły z pomocą terenom dotkniętych kataklizmem; pomoc ta jest uzupełnieniem tego, co państwo jest w stanie zorganizować; potrzeby są jednak tak ogromne, że rozpaczliwie woła się o więcej żywności, więcej leków, więcej ubrań i innych artykułów pierwszej potrzeby.

  W mieście Tacloban mamy naszą Wspólnotę wraz z parafią i sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Przez dwa dni nie mieliśmy łączności z naszymi Współbraćmi. Dopiero na trzeci dzień dowiedzieliśmy się, że ocaleli, podobnie jak nasi pracownicy. Dziękujemy za to Bogu, chociaż napełnieni jesteśmy bólem z powodu rodzin, które straciły swoich bliskich. Ponad 2000 osób, które mieszkały na naszym ogrodzonym terenie rozpierzchło się; w tej chwili żyją w różnych częściach naszej posiadłości i pilnie potrzebują żywności, wody i lekarstw. Poza Tacloban, inne nasze Wspólnoty nie ucierpiały. Pozwala to wspólnotom redemptorystów z całego kraju na organizowanie wstępnej pomocy, której staramy się udzielić Tacloban a także reszcie dotkniętych tajfunem obszarów.

  W duchu naszego alfonsjańskiego współczucia z najbardziej opuszczonymi, i mając na względzie obecną sytuację na Filipinach – ofiary tajfunu to głównie ci, do których łatwo nie dotrze pomoc państwa i społeczności cywilnej – apelujemy do Waszego poczucia solidarności z naszym ludem filipińskim, który nie tylko potrzebuje natychmiastowej pomocy, ale także pomocy w podniesieniu się z klęski (w najbliższej przyszłości trzeba będzie zbudować tysiące domów, pomóc w leczeniu traumy i stresów oraz innych form pomocy).W przypadku darowizn pieniężnych, w tej chwili najlepiej jest przesłać je na następujące konto bankowe Banku Wysp Filipińskich (BPI): Business Park Branch, Cebu City No. 2931-0026 – 54. Nazwa konta brzmi: Redemptorist Province. Dziękujemy z całego serca za wspaniałomyślną pomoc. Niech Wam Bóg błogosławi!

  O. Cruzito Manding, C.Ss.R.                                            O. Ariel Lubi, C.Ss.R.

   

   

  Foto za: Biuletyn Scala oraz http://redemptorists.ie

  Udostępnij