• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  „Radośni nadzieją” – nowy numer biuletynu Rodzina Odkupiciela

  Nowy, drugi w tym roku, a 95. w ogóle numer biuletynu Wyższego Seminarium Redemptorystów w TuchowieRodzina Odkupiciela” nosi tytuł: Radośni nadzieją.

  Jest to kolejna odsłona naszego rocznego cyklu, w którym razem z czytelnikami pragniemy pochylić się nad zagadnieniami z 20. konstytucji naszego zgromadzenia, przez wielu uważanej za najpiękniejszą w całym dokumencie. Przedstawia ona pewien ideał redemptorysty – misjonarza. Pośród wielu wymienionych tam cech prawdziwego naśladowcy św. Alfonsa, znajdziemy w niej radość, wypływająca z chrześcijańskiej nadziei, mającej z kolei swe źródło w paschalnym dziele Chrystusa Odkupiciela.

  O tym właśnie mierzeniu się z ową nadzieją jest niniejszy numer. Prezentujemy wam w nim z dumą szeroki zakres naszych współbraci i współpracowników, starających się żyć według charyzmatu naszego ojca, św. Alfonsa Liguori. W pierwszej kolejności zapraszam do artykułów kleryków: bracia Szymon Niziołek i Michał Zieliński, jeden u początków, drugi bliżej końca formacji seminaryjnej, dzielą się bardzo osobistymi doświadczeniami nadziei, nie omijając trudnych pytań, jakie stawiało i stawia przed nimi życie oraz pisząc wprost o obawach dotyczących przyszłości naszego seminarium i misji w świecie.

  W dziale „Być redemptorystą” znów „spotkali się” ojcowie bardzo od siebie różni. Łączy ich jednak zawierzenie Bogu, dzięki którym „zachowali skarb swojej wiary nienaruszonym”. Pierwszy pisze o. Sławomir Wardzała, neoprezbiter i od czterech lat misjonarz w Boliwii. W swoim artykule dzieli się doświadczeniem nadziei jako redemptorysta, misjonarz i prezbiter. Sekunduje mu o. Stanisław Kuczek, który udzielił naszej redakcji wywiadu z okazji jubileuszu 70-lecia swych pierwszych ślubów zakonnych. Zawartości nie zdradzam, ale życzę czytelnikom, aby równie długo potrafili zachować taką świeżość i radość powołania, jak szanowny Jubilat.

  Artykuł „ramowy”, jakim jest tekst z działu „duchowość” napisał dla nas o. Łukasz Listopad, magister nowicjatu. Pochyla się on w nim wnikliwie nad cnotą duchową, jaką nadzieja jest w pierwszej kolejności, prezentując ją w kontekście misji zgromadzenia, sięgając przy tym obficie do nauczania Kościoła powszechnego.

  W kontekście przeżywanej niedawno beatyfikacji Conchity Barrecheguren, poprosiliśmy o. Marka Raczkiewicza, redemptorystę mieszkającego w Hiszpanii, ojczyźnie błogosławionej, o próbę opisu jej życia i ukazanie rysu jej duchowości. Naszym zdaniem wyszedł on z tej próby zwycięsko, a szczególnego charakteru nadaje temu artykułowi fragment pism błogosławionej, zamieszczony na końcu tekstu.

  Szczególną radość sprawiło naszej redakcji tworzenie kolejnego regularnego działu naszego biuletynu: „Rodzina Rodziny”. W tym numerze zaprosiliśmy do rozmowy bardzo zasłużoną dla zgromadzenia rodzinę Grabowskich z Elbląga. Zachęcam do poczytania o ich gorliwym włączaniu się na różne sposoby w dzieło głoszenia Obfitego Odkupienia oraz do inspirowania się tym przykładem w codzienności.

  W tym numerze pojawia się także pewna nowość. Podjęliśmy próbę stworzenia nowego działu w naszym biuletynie, poświęconego współpracy redemptorystów ze świeckimi dla dzieła ewangelizacji. Artykułem inaugurującym ten oby stały już dział, jest tekst pt. „Razem w misji”, traktujący o podstawach projektu współpracy wspólnot ewangelizacyjnych z całej Polski, napisanym przez o. Pawła Drobota, koordynatora projektu.

  Tradycją naszego pisma jest za to oddanie naszych łam młodym. Współtworzą oni zawsze dwa ostanie działy: „Młodzi młodym” oraz „Centrum Duszpasterstwa Powołań”. Tu również jest co poczytać: młodzi dzielą się bowiem z nami swoimi nadziejami i uwagami, radościami i planami. Warto wsłuchać się w ich głos.

  Na koniec zapraszamy do przeglądnięcia naszej fotokroniki oraz skrótu wydarzeń z życia naszego studentatu i postulatu z ubiegłych miesięcy.

  Osoby pragnące prenumerować nasze czasopismo prosimy o kontakt z redakcją pod numerem telefonu 14 632 72 00 lub mailowo rodzina.odkupiciela@gmail.com lub drogą pisemną pod adresem: Redakcja Rodziny Odkupiciela ul. Wysoka 1, 33-170 Tuchów.

  Zapraszamy również do odwiedzenia naszej seminaryjnej strony https://wsd.redemptor.pl/rodzina-odkupiciela/, gdzie również dodawane są archiwalne numery naszego Biuletynu.

  Za wszystkich Czytelników i Dobrodziejów naszego biuletynu zostanie odprawiona Msza święta dnia 8 lipca 2023 r. o godzinie 9.00 w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej.

  br. Jakub Ciepły CSsR, WSD Redemptorystów w Tuchowie, redaktor naczelny „Rodziny Odkupiciela”

  Udostępnij