• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Przełożony Prowincji Lwowskiej Redemptorystów: pomagamy poszkodowanym i potrzebującym

  Świeżo odkryte masowe groby na wschodzie Ukrainy, wybuch na moście krymskim w Kerczu i kolejne eksplozje w południowo-wschodnim ukraińskim mieście Zaporoże. Sytuacja na Ukrainie pozostaje niepewna i trudna. „W tej sytuacji zakon redemptorystów stara się pomóc poszkodowanym i potrzebującym” – zapewnił o. Andrij Rak, przełożony greckokatolickiej Prowincji Lwowskiej Redemptorystów.

  O. Rak obecnie przebywa początkiem października 2022 r. z wizytą w Rzymie. „Zgodnie z naszym charyzmatem staramy się pomagać na miejscu” – powiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego. „Są wśród nas tacy, którzy zostali z ludźmi na terenach obecnie okupowanych, na wschodniej Ukrainie i na Krymie” – dodał redemptorysta.

  Po eksplozji w sobotę rano wybuchł poważny pożar na moście krymskim, który od 2018 roku łączy terytorium Rosji z ukraińskim półwyspem Krym, zaanektowanym przez Moskwę z naruszeniem prawa międzynarodowego. „Zmienna sytuacja jest wielkim wyzwaniem dla zakonu. Myślę, że ważną rzeczą jest zachowanie elastyczności, w zależności od tego, co przynosi dzień. Ważne jest więc, aby zachować lub rozwinąć tę wrażliwość, ponieważ sytuacja zmienia się bardzo szybko i niespodziewanie. Najważniejsze jest to, aby umieć się otworzyć i bardzo szybko reagować na pojawiające się potrzeby” – zaznaczył o. Rak.

  Seria eksplozji wstrząsnęła też wcześnie rano w sobotę miastem Charków na wschodzie Ukrainy. Agencja Associated Press podała, że w niebo wzniosły się ogromne chmury dymu. Według doniesień doszło do serii wtórnych eksplozji.

  „Otworzyliśmy nasze domy dla uchodźców, osób wewnętrznie przesiedlonych” – powiedział o. Rak i dodał: „W tej chwili są trzy stałe domy, gdzie są przyjmowani uchodźcy. Teraz jednak poszukiwane są nowe obiekty, gdyż zima stoi u drzwi. Wysyłamy też pomoc humanitarną na Wschód” – dodał zakonnik.

  Zaznaczył, że zakon za swoje główne zadanie uważa zapewnienie opieki duszpasterskiej kapelanów, odprawianie nabożeństw i udzielanie sakramentów. „Ale też nie należy zamykać oczu na rzeczywistość. Rosyjska polityka i politycy w jakiś sposób starają się znaleźć czułe punkty na Ukrainie i je zaatakować. Mamy kryzys energetyczny i problem z ciepłem, gazem i wodą i wszystkim, co jest niezbędne do życia. I to jest również wyzwaniem, przed którym stoimy obecnie” – powiedział o. Rak.

  tom (KAI) / Rzym, za: ekai.pl

  * * *

  Publikujemy numery kont prowadzonych przez Prowincję Warszawską Redemptorystów, gdzie można wpłacać ofiary, które zostaną wykorzystane przez redemptorystów z Ukrainy na pomoc potrzebującym.

  PL: 21 1240 1037 1111 0011 0384 2748 z dopiskiem „Ukraina”

  EUR: 69 1240 1037 1978 0010 9590 3025 z dopiskiem „Pomoc”

  USD: 27 1240 1037 1787 0010 9590 3243 z dopiskiem „Pomoc”

  SWIFT CODE: PKOPPLPW

  Wszystkie konta są w polskim banku PEKAO S.A. Bóg zapłać za złożone ofiary i pomoc!

  WIĘCEJ: Pomoc Ukrainie – współpraca redemptorystów polskich i ukraińskich

  red.

  Udostępnij