• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Przełożony Prowincji Lwowskiej Redemptorystów o sytuacji na Ukrainie (7 marca)

  Publikujemy nagranie o. Andrija Raka CSsR, przełożonego greckokatolickiej Prowincji Lwowskiej Redemptorystów, z opisem aktualnej sytuacji i działań ukraińskich redemptorystów w związku z wojną w tym kraju, z dnia 7 marca 2022 r.

  Poniżej filmu znajduje się polskie tłumaczenie.

  * * *
  Drodzy przyjaciele i wszyscy ci, którym dzisiejsza sytuacja w Ukrainie nie jest obojętna. Pozdrawiam Was z Ukrainy, gdzie obecnie doświadczamy wielkiej plagi wojny.

  24 lutego Ukraina obudziła się w stanie wojny. Dziś jest jej dziesiąty dzień. Do tej pory nasz kraj opuściło ponad milion uchodźców. Przyjęła ich Polska i inne kraje Europy. Są już 532 ofiary śmiertelne, wśród nich 19 dzieci, oraz 675 rannych, w tym 31 dzieci.

  W pierwszych dniach agresor próbował atakować i niszczyć obiekty wojskowe. Jednak liczne próby zdobycia miast i obiektów strategicznych podejmowane przez najeźdźcę nie powiodły się. Obecnie ataki wroga skierowane są na infrastrukturę cywilną, domy i elektrownie atomowe. Wzrosła liczba ofiar. Gdzieniegdzie mieszkańcy okupowanych miast wychodzą na ulice, aby demonstrować przeciwko okupantom. Zdarzają się też przypadki, że Rosjanie strzelają do cywilów.

  My, jako redemptoryści i osoby konsekrowane, staramy się wspierać ludzi – wspierać rozmowami, spowiedzią i modlitwą w tych trudnych dniach. Nasi ludzie przychodzą do kościołów i do naszych klasztorów. Są przestraszeni i proszą o wsparcie. Jak tylko możemy, pomagamy uchodźcom w transporcie do bezpiecznych miejsc. Staramy się też zapewnić im tymczasowe schronienie w naszych domach. Duża część uchodźców wyjeżdża za granicę.

  Część naszych współbraci przebywa w miejscach, gdzie toczą się walki. Dużym wsparciem dla tamtejszych ludzi jest ich wspólna modlitwa.

  Wojna nie jest sposobem rozwiązywania problemów. To bardzo smutne, że rządy państw dopuszczają się takich czynów. Uważam, że jest to wybieranie zła w społeczeństwie obywatelskim. To bolesne, gdy rządy państw i wojsko stają się narzędziami zła.

  Dzisiaj z różnych stron świata słyszymy zapewnienia o modlitwie, a także słowa wsparcia i zachęty. Jest to dla nas bardzo ważne w tym czasie przeciwstawiania się agresji. Jestem szczerze wdzięczny społeczeństwu międzynarodowemu za różnoraką pomoc i wsparcie, które jest nam udzielane w tym niełatwym czasie.

  o. Andrij Rak CSsR, Przełożony Prowincji Lwowskiej Redemptorystów

  za: cssr.news

  WIĘCEJ: Pomoc Ukrainie – współpraca redemptorystów polskich i ukraińskich

  WIĘCEJ: Wiadomości od redemptorystów z Prowincji Lwowskiej (27 lutego)

  Udostępnij