• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Przełożeni generalni katolickich zakonów przed szczytem nt. ochrony małoletnich w Kościele

  „Pochylamy głowę ze wstydu” – oświadczyli przełożeni generalni zakonów żeńskich i męskich przed rozpoczynającym się w czwartek, 21 lutego 2019 r. w Watykanie szczytem na temat walki z pedofilią i ochrony nieletnich w Kościele. Przyznali, że nadużycia trwały przez dekady.

  Na dwa dni przed historycznym spotkaniem w Watykanie, zwołanym przez papieża Franciszka, przedstawiciele dwóch unii zgromadzeń zakonnych napisali: „W naszej działalności zakonnej spotykamy się z licznymi sytuacjami, w których dzieci są wykorzystywane, lekceważone, maltretowane i niechciane”.

  „Ich wołanie jest dla nas apelem. Jako dorośli, jako chrześcijanie i jako zakonnicy chcemy angażować się na rzecz tego, by ich życie mogło się zmienić i by sytuacje, w jakich dorastają, poprawiły się” – zapewnili przełożeni generalni.

  „To spotkanie skoncentrowane jest na wykorzystywaniu seksualnym dzieci, nadużywaniu władzy i sumienia ze strony tych, którzy pełnią funkcje w Kościele, zwłaszcza biskupów, księży i zakonników. To historia, która trwa od dziesięcioleci, historia niosąca ogromny ból tych, którzy doznali nadużyć” – głosi opublikowana w Watykanie nota.

  Zwierzchnicy zgromadzeń napisali: „Pochylamy głowę ze wstydu, gdy uświadamiamy sobie, że takie nadużycia miały miejsce w naszych kongregacjach oraz zakonach i w naszym Kościele”.

  „Nauczyliśmy się, że ci, którzy dopuszczają się nadużyć, umyślnie ukrywają swoje czyny i są manipulatorami. Z definicji trudno odkryć nadużycia. Nasz wstyd jest tym większy, że nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, jak wiele się dzieje” – oświadczyli.

  „Kiedy patrzymy na prowincje i regiony naszych zakonów i kongregacji na całym świecie, przyznajemy, że odpowiedź tych, którzy sprawują władzę, nie była taka, jaka powinna być. Nie rozpoznali sygnałów alarmowych albo nie zdołali wziąć ich poważnie pod uwagę” – napisali przełożeni generalni.

  W czterodniowym spotkaniu w Watykanie uczestniczyć będą przewodniczący wszystkich episkopatów świata oraz ponad 20 przełożonych męskich i żeńskich zakonów.

  za: www.deon.pl

  WIĘCEJ: Pełen tekst oświadczenia w j. angielskim na scala.news

  WIĘCEJ: Diecezje i zakony wyznaczyły już delegatów ds. ochrony dzieci

  Udostępnij